Wyruszyła Łowicka-362 Pielgrzymka na Jasną górę.

29 MAJA 2017

Jak głosi tradycja, po raz pierwszy mieszkańcy Łowicza i okolic wyruszyli na Jasną Górę w 1656 roku. Od tamtej pory, pomimo wojen i dziejowych przeciwności, kontynuują swoje coroczne pielgrzymowanie.

W tym roku swój pątniczy trud rozpoczęli w poniedziałek 29 maja Mszą św. w kościele sióstr bernardynek w Łowiczu. Przez 6 dni pokonają ok. 200 km, żeby dotrzeć na Jasną Górę w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Ten dzień wyznacza datę pielgrzymki. Tradycyjna pielgrzymka z Łowicza dochodzi przed oblicze Czarnej Madonny zawsze na Zielone Światki. Nazywana jest przez paulinów „jaskółką”, rozpoczyna bowiem sezon pieszych pielgrzymek do Częstochowy.

Eucharystii przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Odprowadził pątników ulicami miasta. Spotka się z nimi w sobotę w Częstochowie, gdy będą wchodzić do klasztoru jasnogórskiego.

Przewodnikiem jest ks. Wiesław Frelek, który podkreśla, że tegoroczny trud pielgrzymi ofiarują w podzięce za nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wśród kapłanów, którzy wybrali się na pątniczy szlak jest ks. Ludwik Wnukowicz. Ma już 83 lata i idzie 25. raz z rzędu.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.