Wizjoner, mentor i ojciec

15 MAJA 2023
Krzysztof Zwoliński

To było ważne wydarzenie nie tylko dla członków Ruchy Światło-Życie. W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyło się XiX Sympozjum Naukowe „Rozpalić wiarę. Ku odnowie duszpasterskiej w myśl idei Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego”.

Wśród prelegentów znaleźli się: bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło–Życie, dr Robert Derewenda, dyrektor lubelskiego IPN, małżonkowie dr Katarzyna i Paweł Maciejewscy, para krajowa Domowego Kościoła w latach 2015–2021, i ks. Sylwester Bernat, moderator Ruchu Światło–Życie Diecezji Łowickiej. Sympozjum moderował ks. dr Piotr Kaczmarek, rektor łowickiego seminarium. Całość podsumował bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki.

Biskup Włodarczyk pokazał, że nauczanie ks. Blachnickiego nie jest umieszczone gdzieś w powietrzu, ale jest skoncentrowane w podstawowej jednostce, jaką jest parafia.

Z uznaniem uczestnicy sympozjum przyjęli wykład historyka KUL dr. Derewendy, który przybliżył działalność ks. Blachnickiego. Badacz historii ruchu oazowego i działalności ks. Franciszka, mówiąc o jej społecznym wymiarze, ukazał jej fenomen, zamysł i owoce, a także reakcje władz komunistycznych na pączkujące wspólnoty.

Głos zabrali także państwo Maciejewscy, katecheci, którzy przybliżali katechumenat rodzinny w myśli ks. Blachnickiego.

Ostatnim prelegentem był ks. Bernat, który zaprezentował 30 lat Ruchu w diecezji. Kapłan przybliżył postać ks. Blachnickiego, zwrócił uwagę na najistotniejsze, według niego, aspekty w idei Ruchu służące rozpaleniu wiary, zaprezentował też spostrzeżenia i refleksje nad obecnością i rozwojem oazy w diecezji.

Na zakończenie  głos zabrał bp Andrzej F. Dziuba. Hierarcha podziękował prelegentom, za ich obecność i wystąpienia.

Zapraszamy do wysłuchania konferencji: https://we.tl/t-9n8txtHOfw

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl