Wigilie z udziałem ZPiT „Blichowiacy”

23 GRUDNIA 2013
admin

Tegoroczną Uroczystość rozpoczęli inaczej niż zwykle: Adrian Modrzejewski i p. Piotr Sumiński. Wcielili się bowiem w role konferansjerów, przywitali przybyłych: Ks. Bpa Józefa Zawitkowskiego, p. Krzysztofa Figata – Starostę Powiatu Łowickiego, p. Krzysztofa Górskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu, Dyrekcję szkoły, kadrę kierowniczą, nauczycieli, rodziców z przewodniczącą Rady Rodziców – p. Marianną Krysztofiak, pracowników obsługi i administracji, uczniów szkoły na Blichu. Potem w kilku zdaniach zaprezentowali pokrótce fabułę przedstawienia wigilijnego. Treść związana była z tzw. oczekiwaniem grupy znajomych na spotkanie wigilijne. Wszystko odbywało się w bardzo realnej scenerii domowej, przy stole (domowa krzątanina, robiono prawdziwą herbatę, jedzono ciasto). Scenografię wykonała p. Agnieszka Leśniewska – Pisarek. W role aktorów wcielili się: Aleksandra Siekiera, Ewa Pietrzak, Mateusz Zimny, Adrian Modrzejewski, Mateusz Janiszewski, Mariusz Wójcik, Dawid Durka, Tomasz Zając, p. Piotr Sumiński – nauczyciel religii oraz ks. Sylwester Łajszczak. Śpiew przygotował ZPiT „Blichowiacy” pod kierunkiem p. Jana Dudkiewicza. Występujący w kilku odsłonach poruszyli następujące tematy i przedstawili najważniejsze ich zdaniem treści:

I. Laureaci III miejsca III Powiatowego Festiwalu Piosenki 2013 zaprezentowali utwór „Hallejujah”. Byli to: Ewa Pietrzak i Dawid Durka – wokal oraz Tomasz Zając – akompaniament na akordeonie. Za ten występ otrzymali gromkie brawa.
II. Wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia, fenomen tych świąt. „Blichowiacy” zaśpiewali utwór pt. „Bosy pastuszek”.
III. Co dziś zagraża w przeżywaniu Bożego Narodzenia? Co sprawia, że dziś jest coraz mniej Bożego Narodzenia w Bożym Narodzeniu…? „Blichowiacy” wykonali kolędę „Lulajże, Jezuniu”.
IV. Co by było, gdyby Pan Jezus narodził się dziś i jak by to mogło wyglądać? Jak faktycznie wyglądało narodzenie Zbawiciela i kiedy ono było? „Blichowiacy” zaprezentowali kolędę „Cicha noc”.
V. Jakie znaczenie ma Boże Narodzenie i co wnosi w życia każdego z nas? „Blichowiacy” zaintonowali kolędę „Tryumfy Króla Niebieskiego”.
VI. Odczytanie fragmentu Ewangelii o narodzeniu Pańskim (Łk 2, 1-20). Występujący wraz z „Blichowiakami” zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”.

Po części artystycznej głos zabrał Jego Ekscelencja Ks. Bp Józef Zawitkowski. Odniósł się do treści w niej usłyszanych. Wyraził wdzięczność za możliwość uczestniczenia w Uroczystości w szkole na Blichu. Wszystkim zgromadzonym na sali gimnastycznej złożył świąteczne życzenia, po czym pobłogosławił opłatki, aby każdy mógł się nimi podzielić z innymi.

Po tej części nauczyciele oraz zaproszeni goście udali się na wspaniały poczęstunek, który przygotowali uczniowie klas żywieniowych pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych: p. Edyty Kłak, p. Olgi Kwapisz – Wojdy, p. Iwony Bogusiewicz – Kuś, p. Agnieszki Golan, p. Anny Kosmowskiej, p. Urszuli Surmy.

Tego samego dnia wszyscy wyżej wymienieni uczniowie i nauczyciele przygotowali również miejsko – powiatowe spotkanie opłatkowe. Miało ono miejsce w Sali Barokowej Muzeum
w Łowiczu. Społeczność blichowska zaprezentowała się przed gremium, które stanowili: przedstawiciele władz powiatowych na czele ze Starostą Łowickim, przedstawiciele władz miejskich z Burmistrzem Miasta Łowicza, hierarchowie Kościoła: Ks. Bp Andrzej Dziuba, Ks. Bp Alojzy Orszulik, poseł Cezary Olejniczak, wójtowie gmin powiatu łowickiego, dyrektorzy instytucji i szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele służb mundurowych. Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na wspaniały poczęstunek, który przygotowali uczniowie klas żywieniowych pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych uczących w szkole na Blichu.

Piotr Sumiński

Podobne