Wielkie święto Diecezji – Uroczystość św. Wiktorii

11 LISTOPADA 2017
ks. Łukasz Antczak

Tradycyjnie, 11 listopada w Święto Odzyskania Niepodległości z kościoła pw. Świętego Ducha w Łowiczu wyruszyła procesja z relikwiami św. Wiktorii – patronki Miasta i Diecezji Łowickiej. Orszakowi przewodniczył biskup pomocniczy łódzki Marek Marczak.

Mieszkańcy i przybyli pielgrzymi z całej Diecezji ulicami: Długa, Kurkowa, Sikorskiego, Al. Sienkiewicza i 11 listopada przeszli na Stary Rynek. Tu po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, odśpiewaniu Hymnu Narodowego zostały wypowiedziane przez władze samorządowe modlitwy za mieszkańców Polski i Łowicza. Następnie Biskup Łowicki modlił się za Diecezję Łowicką i udzielił relikwiami czaszki św. Wiktorii uroczystego błogosławieństwa na cztery strony świata.

Ostatnia część uroczystości miała miejsce w Bazylice katedralnej. Msza św. była sprawowana przez miejscowych biskupów i zaproszonych gości (m.in. abp Władysław Ziółek) pod przewodnictwem Biskupa Metropolity Wrocławskiego Seniora abp. Mariana Gołębiewskiego. On też wygłosił okolicznościową homilię.

Na sam koniec Biskup Andrzej Dziuba podziękował wszystkim za wspólne świętowanie Uroczystości Diecezjalnych i Święta Państwowego.

Tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Antczak

Procesja ulicami Łowicza