Wielki Czwartek. Msza Krzyżma Świętego w katedrze łowickiej.

9 KWIETNIA 2020
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj o godz. 10.00 w łowickiej katedrze rozpoczęła się Msza krzyżma świętego. Ze względu na stan pandemii wzięli w niej udział jedynie księża dziekani lub ich przedstawiciele. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup ordynariusz Andrzej F. Dziuba. Całość transmitowana była za pośrednictwem mediów społecznościowych – na profilu facebookowym Radia Victoria oraz na kanale YouTube – Łowicz24.

W pierwszych słowach homilii biskup łowicki mówił o znaczeniu i naturze misji Jezusa. Zaznaczył, że Chrystus jest posłany do wszystkich: -Taki Jezus niesie w sobie posłannictwo kapłańskie, królewskie i prorockie. Niesie w sobie całość dziejów zbawienia. To ten przecież, który jest alfą i omegą; to ten, który jest opoką naszego zbawienia, jest naszym Bogiem i Ojcem. Ta natura i misja Jezusa Chrystusa tam z Nazaretu, jak powie nam św. Jan w Apokalipsie, zostaje dana na swój sposób wszystkim Jego uczniom i uczennicom aż do skończenia czasów. (…) To kapłaństwo Jezusa Chrystusa, ta Jego misja dana jest każdemu ochrzczonemu – mówił biskup ordynariusz.

W dalszej części homilii bp Dziuba odniósł się do posługi kapłańskiej, która powinna przede wszystkim służbą: -Ale może dzisiaj także ta nasza misja także jest kierowana wzajemnie dla nas współbraci kapłanów. Bo może wśród nas są tacy, którzy wymagają szczególnej naszej troski, szczególnego znaku bliskości, bo niejednokrotnie drogi naszego życia są zawiłe i trudne. Niejednokrotnie to bycie kapłanem Pana i sługą Boga jest tak spełniane, iż czujemy znak namaszczenia. A czasem w cień został odsunięty fakt, iż jesteśmy w tym namaszczeniu sługami. To jest konkretna rzeczywistość spełniania natury kapłaństwa – bycie sługą. Bycie sługą, ciągle pamiętając, że w owym namaszczeniu jesteśmy jednak błogosławionym szczepem Pana -mówił biskup łowicki.

W homilii nie zabrakło również odniesienia do obecnej sytuacji w kraju i na świecie: -A to kapłaństwo czujemy może jeszcze pełniej w aktualnej rzeczywistości. Kiedy może nam brak blisko wiernych, z którymi się modlimy; kiedy nam czasem trudno pogodzić się z restrykcjami, może raczej ograniczeniami, które z troski o innych winniśmy starać się przestrzegać. A jednocześnie, jak ciągle podkreślaliśmy, dla nas wszystkich ważna jest owa roztropność kapłańska, owa umiejętność znajdowania się w takich czy innych okolicznościach.

Na zakończenie bp ordynariusz podziękował księżom dziekanom i za ich pośrednictwem przekazał życzenia i wyrazy troski służbie liturgicznej ołtarza oraz wszystkim wiernym w diecezji łowickiej.

Transmisje z obchodów Triduum Paschalnego będą dostępne również na kanale Łowicz24:

Wielki Czwartek – godz. 18.00

Wielki Piątek – godz. 18.00