Wernisaż wystawy „Mecenat Interrexów w Łowiczu”

Wczoraj (27.06.2024 r.) o godz. 17:30 odbył się wernisaż wystawy pt. „Mecenat Interrexów w Łowiczu”. Wystawa została zorganizowana przez Kurię Diecezjalną Łowicką oraz Muzeum w Łowiczu.
Wernisaż rozpoczął się w sali barokowej (kaplicy pw. św. Karola Boromeusza) łowickiego muzeum. Jako pierwszy głos zabrał Kustosz Skarbca Katedry w Łowiczu ks. kan. Stanisław Majkut, witając zaproszonych gości i dziękując za liczne przybycie.
Następnie słowo do zebranych skierował bp Wojciech Osial, który nawiązał do początków istnienie funkcji interrexa oraz jej politycznego znaczenia. Po nim przemawiał Dyrektor Muzeum w Łowiczu Grzegorz Dębski, a następnie biskup senior Andrzej F. Dziuba, który podkreślił kulturotwórczą rolę prymasów interrexów w Łowiczu.
O historii związanej z funkcją interrexa opowiedział prof. Wiesław Wysocki. Następnie dr Karolina Stanilewicz przekazała zebranym garść informacji dotyczących zabytków, które za chwilę będą oglądać. Jako ostatni głos zabrał Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie pan Bartosz Przybyła. Podziękował on za zorganizowanie wystawy i przekazał ks. Stanisławowi Majkutowi Poczet Prymasów Polski ze specjalną na tę okazję dedykacją od Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka.
Po części oficjalnej wszyscy udali się do pomieszczeń, w których eksponowane są wysokiej klasy zabytki sztuki złotniczej, tekstylnej i malarskiej.
Z okazji otwarcia wystawy „Mecenat Interrexów w Łowiczu” został wydany katalog pod tym samym tytułem i jest do nabycia w księgarni diecezjalnej.
Wystawę będzie można oglądać do 1 września 2024 r. w Muzeum w Łowiczu.
Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński