W Bobrownikach pamiętają o Katyniu

14 KWIETNIA 2016
admin

Placówka zrealizowała II edycję ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego „Katyń – Pamiętamy”. W jego ramach odbyły się 11 kwietnia II Szkolny Bieg Katyński i I Szkolny Rowerowy Rajd Katyński.

Część sportowo-rekreacyjną poprzedził patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Występ uczniów oklaskiwali m.in. senator Przemysław Błaszczyk i poseł na Sejm Piotr Polak. Parlamentarzyści PiS wydatnie wsparli ideę nowej formy upamiętniania wydarzeń historycznych.

Widzowie oklaskiwali uczniów, którzy deklamowali wiersze, zatańczyli poloneza i kujawiaka oraz wystawili scenki o powstaniu państwa polskiego i hymnu. Dzieci i młodzież wciągnęli zgromadzonych w sali gimnastycznej do śpiewania patriotycznych piosenek, jak „Przybyli ułani pod okienko”, czy „My, Pierwsza Brygada”, a zaczęli od odśpiewania wszystkich zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty”.

Występ był okazją do przypomnienia sylwetki Leokadii Ostrowskiej, pierwszego kierownika szkoły a obecnie jej patrona, która w pamięci mieszkańców zapadła nie tylko jako dobry nauczyciel i organizator, ale i osoba przesiąknięta duchem patriotyzmu.

Głównym elementem wydarzenia był bieg i odsłonięcie tablicy upamiętniającej posadzenie „Dębu Niepodległości” przez. L. Ostrowską. Tablicę poświęcił ks. Piotr Sapiński, proboszcz parafii MB Jasnogórskiej w Bobrownikach, a odsłonił Andrzej Werle, wójt Gminy Nieborów.

Okazałe drzewo rośnie przy dawnym budynku placówki od 1928 roku. Zostało posadzone w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W budynku mieści się teraz filia Gminnego Ośrodka Kultury. Tam odbył się start biegu.

Metę usytuowano przy „Dębie Pamięci”, który 4 lata temu posadzono przy nowej szkole podczas realizacji pierwszej edycji projektu noszącej nazwę „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Uhonorowano w ten sposób por. Mariana Szulborskiego urodzonego w Pszczonowie w dawnym powiecie łowickim, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.

W głównym biegu wzięli uczniowie starszych klas. Biegli też nauczyciele i rodzice. Młodsi rywalizowali wcześniej na krótszym dystansie wokół boiska szkolnego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Czekał na nich ciepły posiłek – wyśmienita grochówka ugotowana przez rodziców.

Przy „Dębie Pamięci” oraz obelisku poświęconym poległym i zamordowanym przez hitlerowców mieszkańcom Bobrownik i okolic w czasie II wojny światowej złożono kwiaty i zapalono znicze. Odmówiono również modlitwę w ich intencji i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości łowickiej redakcji „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Gościa.

Podobne