VII Festyn Rodzinny z Parą prezydencką nad Pilicą

6 CZERWCA 2017
admin

Część rozrywkową festynu poprzedziła Msza św. w ogrodzie klasztornym, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W Eucharystii uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba. – Wpatrujemy się dzisiaj w tajemnicę życia i cierpienia ojca Honorata, tej jego niezwykłej służby tutaj poprzez konfesjonał. Bardzo potrzebnej nam na ten czas dla przebudzenia sumień i zrozumienia, że nie ma chrześcijaństwa bez krzyża. Tak, jak nie ma chrześcijaństwa bez odniesienia się do Chrystusa – mówił w homilii abp Depo.

Oczekiwanie na parę prezydencką wypełniły występy Jerzego Zelnika, znanego aktora, oraz miejscowej orkiestry dętej. Przybyciu prezydenta Dudy i pierwszej damy towarzyszyło poruszenie w tłumie oczekujących. Zostali powitani chlebem i kwiatami przez dzieci w strojach ludowych.

Na scenie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego wystąpili w przedstawieniu o bł. Honoracie. W swoim przemówieniu prezydent Duda nawiązał do przedstawienia, które zaprezentowały dzieci. – Ono pokazało największą wartość, jaką niósł w tamtych trudnych czasach zaborów o. Honorat, a mianowicie niestrudzone, bez lęku, budowanie wspólnot zakonnych na przekór wszelkim zakazom, na przekór wszystkim zagrożeniom. Tak, jak pięknie pokazano, nie mówił: „Wyjeżdżajcie za granicę, tam wstąpicie do zgromadzeń zakonnych”. Przeciwnie. Twórzcie je tutaj, zostańcie na miejscu, po to, żeby waszą postawą i duchowym wsparciem, wsparciem modlitwy, które będziecie dawali bliźnim i społeczeństwu, umacniać ducha narodowego, ducha patriotycznego, bo Polska wróci, odzyska swój byt i jesteście jej potrzebni” – mówił prezydent.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne