Uroczystości św. Wiktorii

12 LISTOPADA 2018
Janusz Szwarocki

11-go listopada w Łowiczu poza Dniem Niepodległości obchodzono także święto patronki diecezji.

Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele pw. Świętego Ducha, po którym  ulicami miasta wyruszyła procesja z relikwiami św. Wiktorii, w której uczestniczyli wierni z całej diecezji.

Relikwiarz nieśli: klerycy WSD w Łowiczu, lektorzy, członkowie wspólnot, Koła Żywego Różańca, przedstawiciele Kościoła Domowego, uczniowie z Zespołu Szkół im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach, Młodzież z Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu, siostry zakonne, Konfraternia św. Wiktorii władze miasta i powiatu, a także młodsi kanonicy trzech kapituł.

Procesji przewodniczył bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Po dotarciu na Stary Rynek bp Andrzej F. Dziuba poświecił nowy, jubileuszowy dzwon „Victoria”.

Po odśpiewaniu Hymnu narodowego na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga. Następnie bp. Ordynariusz udzielił błogosławieństwa na cztery strony świta relikwiami św. Wiktorii.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki

Zdjęcia ks. Łukasz Antczak