Uroczystości pogrzebowe pierwszego Biskupa Łowickiego śp. Alojzego Orszulika

1 MARCA 2019
Janusz Szwarocki

Mszą Św. pod przewodnictwem abp. Andrzej Józwowicza, Nuncjusza Apostolskiego w Rwandzie rozpoczęto uroczystości pogrzebowe pierwszego biskupa łowickiego Alojzego Orszulika.

W Eucharystii uczestniczyli kardynałowie, arcybiskupi, biskupi, kapłani i rzesza wiernych. Obecni byli także włodarze miasta i powiatu, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, wdowy i dziewice konsekrowane, a także konfraternia św. Wiktorii.

Na początku Liturgii odczytany został list kondolencyjny Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. „(…) Kościół w Polsce i nasza ojczyzna wiele zawdzięczają śp. biskupowi Alojzemu, zwłaszcza w kontekście jego pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski, w niezwykle trudnym czasie reżimu komunistycznego. Dzięki jego umiejętnościom negocjacyjnym, stał się jedną z kluczowych postaci w rozmowach, które doprowadziły do pokojowych przemian w 1989 roku i zwołania Okrągłego Stołu. Dziękuję Bogu za tak mądrego i doświadczonego pasterza, którego życie i posługę doskonale opisują słowa jego biskupiego zawołania: Christo in aliis servire – służyć Chrystusowi w drugich” – napisał abp S. Gądecki.

Homilię wygłosił abp Damian Zimoń, senior archidiecezji katowickiej przybliżając życie śp. bp. Alojzego.

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowania dla śp. bp. Orszulika za jego wiarę, modlitwę i umiłowanie Łowicza wypowiedział Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba.

Uroczystości tego dnia zakończył odśpiewany Apel Jasnogórski, który jak powiedział ks. Robert Kwatek– proboszcz parafii katedralnej, na pierwszej pielgrzymce młodzieżowej z naszej diecezji wspólnie śpiewali w Dolinie Miłosierdzia ze śp. bp. Alojzym.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki