Uroczystości pogrzebowe o. Petroniousza Powęzki OFM

8 MARCA 2016

W poniedziałek 7 marca w tej świątyni sprawowana była Msza św. żałobna za śp. o. Petroniusza.

Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial, a koncelebrowali biskupi seniorzy – Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski. Do koncelebry przyłączyli się kapłani łowiccy oraz ojcowie bernardyni przybyli z klasztorów, w których przebywał o. Petroniusz.

W homilii o. Tytus Fułat OFM, asystent Federacji Sióstr Bernardynek w Polsce, przypomniał najważniejsze momenty z życia zmarłego. O. Powęzka pochodził z Rokitowa, niewielkiej wsi w powiecie biłgorajskim na Lubelszczyźnie. Święcenia przyjął 3 maja 1959 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, z rąk ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły.

Swoją posługę rozpoczął w Przeworsku w diecezji przemyskiej, później był m.in. katechetą w Piotrkowie Trybunalskim czy przełożonym klasztoru ojców bernardynów w Alwerni.

W Łowiczu był ojcem duchownym dekanatu katedra. Przez 12 lat pełnił obowiązki kapelana łowickiego Zakładu Karnego. Od 2009 roku odprawiał w kościele ss. bernardynek Msze św. w rycie trydenckim w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości łowickiej redakcji „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Gościa.