Uroczystości odpustowe w Seminarium Łowickim

11 GRUDNIA 2012
admin

Akatyst w wykonaniu scholi WSD w Łowiczu pod przewodnictwem ks. Rafała Banasiaka
Kaplica seminaryjna w piątkowy wieczór wypełniła się po brzegi. Do Łowicza przyjechali wierni nawet z odległych parafii.

O 21.00 rozpoczął się „Akatyst ku czi Bogurodzicy”. 17 kleryków pod przewodnictwem ks. Rafała Banasiaka wyśpiewało hymn pochwalny na cześć Niepokalanej. Do śpiewu przyłączyli się zebrani w kaplicy, w tym bp Andrzej Franciszek Dziuba i bp Józef Zawitkowski.

Akatyst – z greckiego Akathiston – oznacza hymn ku czci Najświętszej Maryi Panny, śpiewany na stojąco. Powstał prawdopodobnie w V wieku. Z czasem został przetłumaczony na język łaciński, przyjęty przez Kościół zachodni i odtąd zaczął wywierać ogromny wpływ na średniowieczną poezję maryjną.

Treść hymnu koncentruje się wokół obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego. Akatyst składa się z 24 zwrotek, zaczynających się od kolejnych liter alfabetu.

Na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, związanego z udziałem Maryi w ziemskim życiu Jezusa. Pozdrowienia, wezwania litanijne, rozpoczynają się od słowa „chaire” (witaj, bądź pozdrowiona, raduj się).

W dzień odpustu, 8 grudnia w obecności łowickich biskupów, księży z Domu Kapłana Seniora, sióstr zakonnych i wykładowców w seminarium odprawiona została Msza św. Eucharystia połączona była z Godziną Łaski, która – według objawień Maryjnych w Montechiari – rozpoczyna się tego dnia w samo południe.

Czas do 13.00 wypełniony był adoracją Najświętszego Sakramentu oraz śpiewem Litanii Loretańskiej. Do modlitwy zaproszeni byli również rodzice kleryków, którzy po wspólnym uroczystym obiedzie, spotkali się ze swoimi synami w ich pokojach.

Autor: Marcin Kowalik

Wiadomość dzięki uprzejmości „Gościa Niedzielnego” – wkładki łowickej.

Podobne