Uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Trębkach

22 MARCA 2019
Janusz Szwarocki

Od czwartku 21 marca placówka w Trębkach nosi imię Marii Kownackiej. Uroczystości nadania imienia i przyjęcia sztandaru rozpoczęły się Eucharystią, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.

W kościele na Mszy św. zgromadzili się nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły, a także rodzice i fundatorzy sztandaru, który został poświęcony podczas Eucharystii. Na sztandarze wyhaftowano słowa Bóg, Honor, Ojczyzna i Edukacja. Do tych słów, a także do postaci Marii Kownackiej, odniósł się bp A.F. Dziuba w swojej homilii. – Trzy pierwsze słowa dość często widnieją na innych symbolach, ale wy postanowiliście dodać jeszcze słowo, które ważne było dla waszej patronki. Mam nadzieję, że i dla was edukacja jest ważnym darem, z którego powinniśmy korzystać jak najwięcej. Tego uczyła i wciąż uczy Maria Kownacka. Wasza patronka zawsze ponad wszystko stawiała dobro. Nie tylko w swoich opowiadaniach, wierszach, ale także w codziennym życiu. Do tego stopnia, że gdy ktoś palił obok niej papierosy bardzo się niepokoiła, nie tyle o siebie – że to jej zagraża, ale o tego, który palił, który szkodził swojemu zdrowiu i środowisku. Więcej dawała z siebie niż brała – to przykład na dobre życie, tak jak w dzisiejszej Ewangelii – mówił bp Dziuba.

Po Mszy św. zgromadzeni przeszli do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbyły się oficjalne przemówienia. Odczytano decyzję o nadaniu placówce imienia M. Kownackiej, a także krótki życiorys autorki opowiadań, m.in. „Plastusiowego pamiętnika”. Po przemówieniach nadszedł czas na przedstawienie sztandaru, na którym prócz wspomnianych już w kościele słów, widnieje księga z wyhaftowanym cytatem patronki „Trzeba dać dzieciom serce, piękno i uśmiech, aby uczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza”. Te słowa mocno przyświecają dyrektorce placówki Urszuli Koniarek, która w ciągu 20 lat zmodernizowała szkołę i nieustannie dba o jej rozwój. Na sztandarze znajdują się także złote tarcze z nazwiskami i nazwami firm fundatorów. Zanim przekazano go uczniom, odbyło się tradycyjne wbijanie gwoździ. Jako pierwszy symboliczny gwóźdź wbił ordynariusz diecezji łowickiej, a po nim przedstawiciele władz samorządowych i fundatorzy sztandaru. Po zakończeniu symbolicznej ceremonii sztandar szkoły do tej pory prezentujący go rodzice przekazali dyrektorce szkoły i uczniom. Po raz pierwszy na sztandar Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Trębkach przedstawiciele każdej klasy złożyli uroczyste ślubowanie.

Na zakończenie uroczystości odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie. Scenariusz oparty był na dziełach patronki szkoły i historii zarówno M. Kownackiej, jak i placówki. Dla całej społeczności szkolnej 21 marca jest ważną datą i tego dnia każdego roku obchodzić będzie święto swojej szkoły.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl

Podobne