Uroczystości ku czci św. Wiktorii

11 LISTOPADA 2020
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj o godz. 11:30 w katedrze łowickiej rozpoczęła się msza św. z okazji święta patronki naszej diecezji – św. Wiktorii. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią w tym roku nie było tradycyjnej procesji ulicami miasta. Całość transmitowana była przez radio Victoria.

Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy diecezji łódzkiej Ireneusz Pękalski, a homilię wygłosił bp Wojciech Osial.

Zanim rozpoczęła się msza św. bp Pękalski udzielił błogosławieństwa relikwiami świętej patronki diecezji. Następnie bp Wojciech przywitał wiernych w imieniu biskupa ordynariusza.

Rozpoczynając homilię, bp Osial doniósł się do obecnej sytuacji w kraju i na świecie: -Nasze świętowanie w tym roku jest inne. Nie ma procesji przez miasto, nie ma modlitwy na rynku, wszystko jest inne. Wirus nas zatrzymał w domach, ale za to jest pewnie więcej refleksji, ciszy i modlitewnego zamyślenia.

W dalszej części homilii bp Wojciech przywołał postać św. Wiktorii w kontekście życia w czystości: -Jakże aktualne jest przesłanie jej życia. Chociaż z innej epoki, to bardzo nam bliskie. Św. Wiktoria to czystość. Czystość to nie jest relikt z przeszłości i to nie jest powód do wstydu. I rewolucje seksualne nie mają ostatniego słowa. Bo czystość i dziewictwo to wybór pięknego życia ze względu na Boga -mówił bp Osial.

Nie zabrakło także odniesień do dzisiejszego Narodowego Święta Niepodległości: -I te prawdy boże, one są ważne i dla naszej ojczyzny. Prawdy ofiarności i wierności. Świętujemy niepodległość. Bogu dziękujemy za wolność i za tych, co w jej obronie oddawali życie; za tych, co byli właśnie ofiarni i wierni – wierni aż po śmierć. (…) Była to ofiarna służba i praca wszystkich twórców naszej niepodległości: Piłsudskiego, Dmowskiego, Korfantego, Witosa, Daszyńskiego, Paderewskiego, biskupów i prymasów Kakowskiego, Sapiechy i Dalbora. Wiedzieli, że niepodległość to wyzwanie i nie wolno się poddać -mówił bp pomocniczy diecezji łowickiej.

Na zakończenie Eucharystii swoje słowo skierował do wiernych bp Ireneusz Pękalski: -Kiedy świętujemy naszych patronów ze chrztu św., mówimy, że to są nasze imieniny. Z tej racji otrzymujemy życzenia, do których niekiedy dołączone są podarunki. Myślę, że możemy mówić także o imieninach diecezji łowickiej, która właśnie w dniu dzisiejszym uroczyście świętuje, wspomina swoją patronkę – dziewicę, męczennicę Wiktorię. Z racji tych imienin pragnę wypowiedzieć życzenia: aby Kościół łowicki, pod dzielnym, męskim przewodnictwem swoich pasterzy trwał mocno w wierze. Aby w wierze się umacniał, dojrzewał, a także by dawał świadectwo wiary wobec innych i wiary bronił, kiedy taka będzie potrzeba -mówił bp Pękalski.

Również bp Wojciech Osial skierował do wiernych słowo końcowe, dziękując za organizację uroczystości i wspólną modlitwę, a także prosząc o modlitwę za wspólnotę diecezjalną oraz za śp. bpa Józefa Zawitkowskiego.

Tekst i zdjęcia/filmy: Krzysztof Zwoliński