Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 130.rocznicę konsekracji świątyni

11 SIERPNIA 2017
admin

10 sierpnia przypadło wspomnienie liturgiczne św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika i patrona kutnowskiej parafii, której świątynia stoi w centrum miasta. Kościół również nosi wezwanie tego męczennika za wiarę z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Tegoroczny odpust ku czci patrona miał szczególny charakter. W kruchcie, przy głównym wejściu, odsłonięto tablicę upamiętniającą 130. rocznicę konsekracji kościoła oraz nawiedzenie parafii przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej, które odbyło się wiosną.

Uroczystości przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Hierarcha odsłonił tablicę i poświęcił ją. Kamienną płytę wodą święconą skropili także ks. Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca i dziekan kutnowski, oraz ks. Stanisław Pisarek, dziekan senior i zarazem poprzedni proboszcz tej wspólnoty.

Następnie bp Dziuba przewodniczył Sumie odpustowej z procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. W homilii nawiązał do historii powstania świątyni. Wspomniał budowniczego kościoła ks. Piotra Zbrowskiego i architekta Konstantego Wojciechowskiego, który zaprojektował kościół. Powstał on w miejscu starego w latach 1883-1886. W następnym roku konsekracji dokonał sufragan warszawski bp Kazimierz Ruszkowski.

Ordynariusz łowicki nawiązał również do postaci patrona parafii i świątyni. – Św. Wawrzyniec, gromadząc nas dzisiaj w tej świątyni, przypomina nam o darze i radości życia. Przypomina nam o tym, że w życiu człowieka szczególnym znakiem ukochania swojego życia jest umiejętność ukochania biednych i potrzebujących, a więc tych, którzy nie są w stanie materialnie odpłacić za dar im dany – mówił biskup.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne