Uroczystość bł. Honorata Koźmińskiego

16 PAźDZIERNIKA 2017
admin

Uroczystość bł. Honorata Koźmińskiego, współpatrona diecezji łowickiej, świętowano 13 października w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie spędził ostatnie lata życia.
Eucharystii w świątyni klasztoru kapucynów przewodniczył o. Grzegorz Filipiuk OFMCap, sekretarz Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, a zarazem koordynator obchodów Roku Błogosławionego Ojca Honorata Koźmińskiego. Obchody zorganizowane są w związku z 100. rocznicą śmierci błogosławionego kapucyna. Zmarł w klasztorze w Nowym Mieście nad Pilicą 16 grudnia 1916 roku.
W homilii o. Filipiuk nawiązał do pobożności maryjnej o. Honorata. Posłużył się jego rękopisem, który niedawno został po raz pierwszy wydany drukiem.
„Obudź się ludu Lechicki, bogobojny i religijny, narodzie rdzennie Katolicki – byłeś niegdyś przedmurzem Chrześcijaństwa, o które próżno szczerbiły się miecze pogańskie, dziś masz być przedmurzem jego duchowym, o które ma się odbić obojętność, niedowiarstwo i zwątpienie oziębłych” – przytoczył końcowy fragment zawarty w książce „Przesłanie z Gietrzwałdu. Chwała Jezusowi poprzez Maryję Niepokalanie Poczętą”.
Po Eucharystii odbyła się procesja z relikwiami bł. Honorata złożonymi w srebrnej trumnie. Relikwiarz nieśli nowicjusze kapucyńscy, władze miasta, siostry ze gromadzeń honorackich, członkowie franciszkańskiego zakonu świeckich i strażacy.
Na koniec wierni ucałowali relikwie. Miejscowym zwyczajem zabrali ze sobą jabłka bł. Honorata – poświęcone owoce, dar jednego z sadowników.
Duży relikwiarz tylko na tę uroczystość wrócił do nowomiejskiego klasztoru. W Roku Błogosławionego Ojca Honorata Koźmińskiego peregrynuje po różnych miejscach w Polsce.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”. http://lowicz.gosc.pl/doc/4247007.Przeslanie-blogoslawionego

Podobne