Szkoły ‚pijarskie’ z Łowicza na Jasnej Górze

12 PAźDZIERNIKA 2017
admin
Na Jasnej Górze o. Marian Galas SP zawierzył Maryi całą społeczność Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu. Towarzyszyło mu ok. 700 osób, w tym wszyscy uczniowie od pierwszych klas podstawówki aż do maturalnych, którzy wybrali się do Częstochowy 14 autokarami.
Takiej wyprawy w 22-letniej historii placówki jeszcze nie było. Wszyscy uczniowie pijarskich podstawówki, gimnazjum i liceum, dyrekcja i nauczyciele, pracownicy administracji, a także grono rodziców uczniów udali się na Jasną Górę, żeby ofiarować swoje życie Matce Bożej. W wyprawie autokarowej towarzyszyli im, oczywiście, ojcowie pijarzy z łowickiego kolegium z rektorem o. Galasem SP.
14 autokarów wyruszyło 19 września w stronę Częstochowy. Tam, w kaplicy Cudownego Obrazu, sprawowana była Msza św. dziękczynna za 400 lat istnienia Zakonu Szkół Pobożnych, czyli pijarów, oraz za kanonizację założyciela zakonu św. Józefa Kalasancjusza. W tym roku przypadła 250. rocznica tego wydarzenia. W związku z tym obchodzony jest Kalasantyński Rok Jubileuszowy.
Eucharystii przewodniczył rektor Galas. – Jeżeli odrzucisz pobożność, religię i pomyślisz, że nauka da ci prawdziwe szczęście, będziesz w błędzie – mówił w homilii. Nawiązał do założyciela zakonu i jego dewizy, która towarzyszy na co dzień posłudze pijarów „Pietas et Litterae”, czyli pobożność i nauka, często rozumianej jako wiara i kultura albo religia i rozum.
– Matuchno, przychodzimy tu także dla Ciebie, ze względu na miłość. A czym jest miłość? Jest wartością, bez której świat nie mógłby istnieć. O wartości człowieka decyduje właśnie to, co on kocha – mówił też o. Galas. Duchowość maryjna wpisana jest w istnienie zakonu, którego pełna nazwa brzmi: Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych.
Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.

Podobne