Sympozjum naukowe poświęcone Maryi.

12 MAJA 2017

Zgromadzonych 11 maja w auli uczelni powitał ks. dr Sławomir Wasilewski, rektor WSD w Łowiczu. Jako wprowadzenie do sympozjum przytoczył słowa Ojca Świętego Franciszka z wczorajszej audiencji generalnej: „Wszyscy Ją kochamy jako Matkę. Uczy nas bowiem cnoty oczekiwania, także wówczas, gdy wszystko zdaje się bezsensowne, Ona – zawsze ufająca w tajemnicę Boga, nawet wówczas, gdy zdaje się być On przysłonięty z powodu zła świata. W chwilach trudnych oby Maryja Matka, którą Jezus podarował nam wszystkim, zawsze wspierała nasze kroki”.

Zgodnie z utartym zwyczajem, sympozjum poprowadził biskup pomocniczy diecezji łowickiej dr hab. Wojciech Osial. – Dobrze się składa, że w tym roku wybitnie maryjnym mamy sympozjum poświęcone Matce Bożej – mówił, wspominając o 100. rocznicy objawień fatimskich, a także uroczystościach jubileuszowych na Jasnej Górze i w innych sanktuariach maryjnych – Licheniu, Gietrzwałdzie czy choćby na terenie diecezji łowickiej w Miedniewicach. Podkreślił, że dla Kościoła łowickiego takim wielkim znakiem obecności Maryi jest trwające nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Bp Osial przedstawił również prelegentów. Byli nimi: dr Iwona Zielonka, biblista, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji w kurii płockiej, o. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik tamtejszej katedry mariologii, dyrektor Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie, oraz o. dr Stanisław Przepierski OP, kaznodzieja, rekolekcjonista, doktor filozofii, asystent Żywego Różańca w archidiecezji warszawskiej.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.