Symbole Światowych Dni Młodzieży w Diecezji

31 SIERPNIA 2015

Symbole przywitali parafianie Jaktorowa podczas wieczornego nabożeństwa nieszporów, którym towarzyszyła katecheza Diecezjalne Koordynatora ŚDM ks. Adama Bednarczyka oraz wspaniałe świadectwa uczestników poprzednich Światowych Dni Młodzieży.

Po całonocnym czuwaniu przy Krzyżu i Ikonie, punktualnie o godzinie 8:00 w Jaktorowie, rozpoczął się drugi dzień Peregrynacji. Pierwszym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Franciszka Dziuby. Ksiądz Biskup mówił o tym, że tak jak Cyrenejczycy, tak teraz młodzi z Diecezji Łowickiej podczas pielgrzymki Symboli ŚDM pomagają w niesieniu Krzyża. Krótka chwila na posilenie ciała i Symbole w towarzystwie pielgrzymów wyruszyły na 14-kilometrowy pieszy szlak. Na całej pątniczej drodze niesiono Krzyż. Ikona była przewożona w Kaplicobusie. Kilka przystanków na zregenerowanie sił, a w drodze radość, śpiew i uwielbienie Symboli. Około 12:00 pielgrzymka dotarła do Międzyborowa, gdzie Symbole ŚDM powitali tamtejsi parafianie.

Ostatnim punktem pieszej pielgrzymki był Żyrardów. Do Zespołu Szkół nr 6 w Żyrardowie Symbole dotarły około godziny 15:00. Modlitwę poprowadzili księża z parafii Karola Boromeusza. Symbole w dalszej peregrynacji dotarły do Oratorium Salezjańskiego. Po krótkiej modlitwie Krzyż i Ikona ruszyła do najuboższej części miasta – na tzw. Haberlak. Zgromadzone dzieci, młodzież oraz dorośli wysłuchali z zaciekawieniem świadectw wolontariuszy. Po tej chwili nastąpił punkt kulminacyjny, który był szczególny. Wszyscy zgromadzeni na placu mogli dotknąć Symboli Światowych Dni Młodzieży i oddać Im cześć. U wielu z nich można było zobaczyć poruszenie i wzruszenie. Wolontariusze wraz z księżmi rozdawali słodkie bułki i jabłka. Na twarzach mieszkańców Haberlaka malowała się wdzięczność i zadowolenie.

Po tym niesamowitym spotkaniu, Ikona z Krzyżem ruszyły w podróż do kolejnych punktów, by o godzinie 19:15 dotrzeć na plac św. Jana Pawła II w Żyrardowie, gdzie rozpoczęło się trzecie Diecezjalne Spotkanie Młodzieży „Z Rio do Krakowa”. Wolontariusze w raz z zespołem przygotowywali zebranych na przyjęcie Symboli. O 19.30 Symbole ŚDM na czele z księdzem Biskupem Andrzej F. Dziubą, z kapłanami, Wiceprezydentem Żyrardowa Dariuszem Kaczanowskim oraz Przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Rosińskim poprowadzili uroczystą procesję z Krzyżem i Ikoną ŚDM, wniesionymi przez Wolontariuszy przed kościół Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie. Zgromadzone osoby z całej diecezji mogły zobaczyć Symbole ŚDM pierwszy raz na żywo. W czasie Ich obecności mogliśmy usłyszeć świadectwa wolontariuszy, a także każdy z uczestników mógł dotknąć Krzyża. Po tym momencie nastąpiła scenka ewangelizacyjna, która ukazywała rozprawę sądową nad skazańcem za ciężkie przestępstwa. Scenka była poparta świadectwem głównego bohatera. Po niej nastąpiło Uwielbienie przez śpiew. Symbolom ŚDM cały czas towarzyszyła muzyka, wspaniały śpiew oraz taniec uwielbienia z flagami. Równo o 22 rozpoczęła się Eucharystia, kończąca pierwszą część Peregrynacji Symboli ŚDM w Diecezji Łowickiej.

Na zakończenie tych wspaniałych dwóch dni w towarzystwie Symboli ŚDM, w swojej homilii ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba dokonał własnej parafrazy słów, czytanych podczas wieczornej eucharystii w Ewangelii św. Jana (J 21, 24-25). Podkreślił, że „wydarzenie Z Rio Do Krakowa to szczególny znak, którego dzisiaj dokonuje Jezus Chrystus w Diecezji Łowickiej i gdyby móc je szczegółowo opisać, to cały świat nie pomieściłby ksiąg, w których można by to napisać” .

Tekst: Olga Ciechańska, Kuba Borkowski
Zdjęcia: Wioleta Stegienko, Agata Michalak, Kuba Borkowski