Święto MB Anielskiej w Miedniewicach

3 SIERPNIA 2017

Pierwszego i drugiego dnia sierpnia wszystkie drogi prowadziły do sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej. Po porannych Mszach św. wierni z diecezji i miejscowości położonych w promieniu 30 km,  udawali się na uroczystości odpustowe Matki Bożej Anielskiej, połączone z oddaniem hołdu poległym w powstaniu warszawskim.

W 250 -lecie koronacji cudownego obrazu pielgrzymowały całe rodziny: małe dzieci, młodzież, dorośli, a nawet osoby w podeszłym wieku. W kompani skierniewickiej najmłodszy pielgrzym Antek miał 2, 5 roku. W drogę wyruszył z rodzicami i starszymi braćmi: Maksem i Aleksandrem. Bracia garnęli się do niesienia flag, a nawet krzyża. Włączali się także w śpiew. Przez całą drogę modlili się za swoich ukochanych chrzestnych. Jak zapewniali, jeśli Matka Boża ich wysłucha w następnym roku przyjdą Jej podziękować. W tej samej grupie do Matki Bożej wędrował także 85 -letni pątnik. Mimo różnicy wieku w 130 osobowej grupie niemal natychmiast wszyscy stali się dla siebie braćmi i siostrami. Nie inaczej było w grupach wędrujących z Łowicza, Sochaczewa czy Błonia. Wędrujących w upale pielgrzymów nie raz klaksonami pozdrawiali kierowcy.

Na miejscu każdą grupę witali bracia franciszkanie. Przybycie kolejnej kompani zapowiadały bijące dzwony.  Uroczystości przed cudownym obrazem poprzedziło wycie syren strażackich w godzinie „W”. Później za powstańców podczas Mszy św. za Ojczyznę modlili się nie tylko pątnicy, ale także władze gminy Wiskitki na czele z jej wójtem Grzegorzem Franciszkiem Miastowskim, policjanci, myśliwi i wierni z parafii. Eucharystii przewodniczył bp senior Józef Zawitkowski. Biskup do zebranych wygłosi także słowo Boże i poprowadził Apel Poległych podczas którego pod tablicom upamiętniającą powstańców złożono wieńce i kwiaty.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.