Święto chleba i miodu w Radziejowicach

28 SIERPNIA 2017

Obchody święta chleba i miodu rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną w intencji rolników, pszczelarzy, sadowników oraz wszystkich, którzy dbają o plony i zbiory. Mszy św. przewodniczył ks. Jan – oraz proboszcz parafii ks. Henryk Andrzejewski. W słowach homilii ks. proboszcz zwrócił uwagę na to, jak ważny w życiu człowieka jest chleb i jak ciężko trzeba na niego pracować. – Kiedy mówimy o chlebie powinniśmy najpierw myśleć o Betlejem, w którym na świat przyszedł Jezus. Betlejem to znaczy dom chleba. W tym domu narodził się nasz Zbawiciel, który stał się dla nas Chlebem Eucharystycznym, który daje nam siły, wzmacnia nas. Myślmy także o chlebie powszednim, o który prosimy w modlitwie. Dzięki ciężkiej pracy rąk ludzkich możemy go spożywać, dlatego szanujmy go. Dziś przynieśliśmy Panu Bogu te dary, by je pobłogosławił i oby nam ich nigdy nie zabrakło z Jego pomocą – mówił ks. Andrzejewski.

Po Eucharystii w korowodzie z bochnami chleba, koszami pełnymi warzyw, owoców i miodu  strażacy, władze  samorządowe, zaproszeni goście oraz gospodarze dożynek – państwo Jolanta i Sławomir Chys oraz wszyscy zebrani wyruszyli ulicami Radziejowic, by dotrzeć przed siedzibę domu ludowego, gdzie na wszystkich przybyłych czekało wiele atrakcji. Plac przed domem ludowym wypełniony był stoiskami rękodzielniczymi. Wśród nich nie zabrakło stołów z produktami związanymi z tematem święta – chlebem i miodem. W jednym ze stoisk można było nawet podziwiać pszczoły, które „pilnowały” miodu oraz świeczek wykonanych z pszczelego wosku. Poza punktami z regionalnymi specjałami zalazły się też te związane ze sztuką, rękodzielnictwem i atrakcjami dla dzieci.

Punktem rozpoczynającym festyn było uroczyste przekazanie chleba  i miodu przez starostów dożynek na ręce pani wójt gminy Radziejowice Urszuli Ciężkiej. – Droga pani wójt, przyjmij od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża z tegorocznego plonu oraz ten gar miodu z naszej pasieki, jako znak dobrobytu i słodkiego życia. Podziel nimi sprawiedliwie wszystkich mieszkańców gminy Radziejowice, aby żyło im się dobrze, szczęśliwie i w pełnym szacunku – mówiła podczas przekazania Jolanta Chys.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.