Święcenia diakonatu

25 LISTOPADA 2017
ks. Łukasz Antczak

​W bazylice katedralnej w Łowiczu bp Wojciech Osial udzielił 25 listopada święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu – Łukaszowi Bladosowi z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach oraz Jakubowi Zakrzewskiemu z parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Dla Łukasza Bladosa z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach i Jakuba Zakrzewskiego z parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie 25 listopada stał się dniem szczególnym. Podczas uroczystej Mszy św. w łowickiej katedrze zostali włączeni do stanu duchownego. Sprawił to bp Osial, sufragan diecezji łowickiej, poprzez modlitwę konsekracyjną i nałożenie rąk.

Nowi diakoni złożyli przysięgę życia w celibacie oraz posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi. Nie mogą jeszcze spełniać funkcji typowo kapłańskich, jak celebracja Mszy św. i rozgrzeszanie. To będą mogli robić dopiero po święceniach prezbiteratu.

Ich zadaniem jest teraz wspieranie biskupów i kapłanów. Mogą rozdawać Komunię św., czytać Ewangelię, udzielać chrztu czy przewodniczyć liturgii pogrzebu.

– Napisaliście w zaproszeniu, że chcecie służyć na wzór Chrystusa. Gdy chcesz naśladować Jezusa, musisz mieć w sobie Ducha Bożego, bez tego nie dasz rady – mówił w homilii biskup, zwracając się do nowych diakonów. – Święty Paweł przypomina: „Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i Duch Boży mieszka w was?”. Ale uwaga! Nie wystarczy przyjąć darów Ducha. Trzeba jeszcze pozwolić, aby Duch zadziałał w was. To stanie się wtedy, kiedy będziecie dbać o dwie rzeczy – o stan łaski uświęcającej i modlitwę.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie lowicz.gosc.pl