Święcenia biskupie ks. Wojciecha Osiala

4 LUTEGO 2016

Głównym szafarzem święceń był bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki. Współkonsekratoratami – abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, i abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

– W tym biskupim pielgrzymowaniu, biskup Wojciech ma iść w pokorze jako wzięty z ludu i dla ludu ustanowiony – mówił w homilii bp Dziuba.

Po litanii błagalnej nastąpił najważniejszy moment święceń: nałożenie rąk przez biskupów i modlitwa konsekracyjna. Poprzez ten starożytny gest udzielony został dar Ducha Świętego, który wycisnął na kandydacie niezatarte znamię.

Zawołaniem nowego biskupa jest: „Dominus cor intuetur!” (Pan patrzy w serce!). Pochodzi z biblijnego opisu namaszczenia króla Dawida przez Samuela. Bóg nie patrzy na to, co widać, ale wnika w tajemnicę naszego serca. Nie ocenia powierzchownie, ale z nieskończoną miłością i ogromną wrażliwością pochyla się nad nami grzesznikami.

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.

Relację filmową można zobaczyć na stronie internetowej ITVLowicz.
Zdjęcia: ks. Łukasz Antczak