Spotkanie opłatkowe księży diecezji łowickiej

23 GRUDNIA 2021
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj o godz. 11.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu odbyło się spotkanie opłatkowe dla kapłanów i pracowników instytucji diecezjalnych. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym śpiewem kolędy „Bóg się rodzi”, po którym rektor WSD ks. Piotr Kaczmarek odczytał fragment o narodzeniu Jezusa z ewangelii wg św. Łukasza.

Następnie ks. kan. Sławomir Sobierajski w imieniu obecnych w auli oraz nieobecnych księży diecezji łowickiej złożył Biskupowi Łowickiemu życzenia świąteczne: -Pragnę ks. biskupowi życzyć tego pokoju wewnętrznego, głębokiego przekonania, że Pan jest z ks. biskupem, jest z naszą diecezją, że jesteśmy w Jego rękach. Życzę, aby ks. biskup patrząc na swoich diecezjan, mógł widzieć na ich twarzach pokój i radość z faktu, że są przy Chrystusie.

Biskup Andrzej F. Dziuba podziękował za życzenia i skierował do zebranych kilka słów: -Na pewno od żłóbka biegnie orędzie posłania w pokoju Chrystusa. (…) Eucharystia nigdy nie niosła orędzia przemocy, nienawiści, wojny; zawsze niosła orędzie pokoju. I ta sprawowana w obozie koncentracyjnym, i ta sprawowana w blasku pontyfikaliów, i ta sprawowana może samotnie, w ciszy zawsze była orędziem pokoju. (…) Jeszcze raz dziękuję wszystkim za każde najmniejsze i największe dobro, a także to pośrednie. Każde jest ważne i niech każdemu z was sprawi radość i da zachętę do trwania w tych dobrych dziełach -mówił bp Dziuba.

Po tych słowach bp ordynariusz nadał tytuły kanoników gremialnych, honorowych, a także przywilej Rokiety i Mantoletu.

Kanonikami gremialnymi zostali:

Ks. Kan. Sławomir Sobierajski – katedralna Kapitała Łowicka

Ks. Kan. Adam Matysiak – katedralna Kapitała Łowicka

Ks. Kan. Jerzy Swędrowski – katedralna Kapitała Łowicka

Ks. Kan. Tadeusz Jaros – archikolegiacka Kapituła Łęczycka

Ks. Kan. Maciej Mroczkowski – archikolegiacka Kapituła Łęczycka

Ks. Kan. Piotr Dominiak – kolegiacka Kapituła Skierniewicka

Kanonikami honorowymi zostali:

Ks. Piotr Kaczmarek – katedralna Kapitała Łowicka

Ks. Grzegorz Gołąb – archikolegiacka Kapituła Łęczycka

Ks. Artur Szczepanik – archikolegiacka Kapituła Łęczycka

Ks. Mariusz Zembrzuski – archikolegiacka Kapituła Łęczyckiej

Ks. Marek Kania – kolegiacka Kapitała Skierniewicka

Przywilej Rokiety i Mantoletu otrzymali:

Ks. Zbigniew Kaliński

Ks. Jacek Kijewski

Ks. Piotr Sapiński

Ks. Robert Sierpniak

Ks. Jacek Warzecha

Ks. Krzysztof Wasiak

Ks. Marek Wysocki

Ks. Grzegorz Ziąbski

Ks. Zbigniew Żądło

Po wręczeniu dekretów ks. kan. Sławomir Sobierajski podziękował bp. Dziubie w imieniu wszystkich odznaczonych. Następnie bp Wojciech Osial poświęcił opłatek wigilijny, którym zgromadzeni podzielili się, składając sobie życzenia.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński