Śpiewacy z Brochowa gwiazdami międzynarodowego festiwalu w Płocku

11 KWIETNIA 2014
admin

Utwory ku czci św. Zygmunta zabrzmiały podczas finałowego koncertu 20. jubileuszowego Festiwalu Muzyki Jednogłosowej. Od kiedy znany był program festiwalu mówiło się o nadchodzącej sensacji. Jednym z jej powodów był fakt, że tych kilkanaście średniowiecznych zabytków muzyki liturgicznej zostało wykonanych po raz pierwszy od kilkuset lat. Ich związek z Płockiem jest podwójny. Nie tylko opiewają świętego króla Burgundów, którego relikwie sprowadzono do miasta prawdopodobnie w 1066 roku, ale także zostały odnalezione w dwóch płockich antyfonarzach z pocz. XVI w. przechowywanych w tamtejszym Archiwum Diecezjalnym.

Drugim powodem niezwykłości koncertu byli wykonawcy: Bractwo Śpiewacze z Brochowa (diec. łowicka) oraz grupa Jerycho. Na festiwalu, w którym udział brały takie międzynarodowe sławy muzyki dawnej jak belgijski zespół Graindelavoix (2008), brytyjski kwartet The Hilliard Ensemble (2008) czy Ensemble Organum Marcela Pérèsa (2004), teraz występują nie profesjonalni śpiewacy, ale mężczyźni, którzy na co dzień służą swoim śpiewem podczas parafialnych liturgii. Wokalistom towarzyszyli ponadto instrumentaliści sceny tradycyjnej Witek Broda (kocioł, suka biłgorajska, gęśle) i Mateusz Szemraj (cymbały, lutnia arabska).

Koncert był efektem poszukiwań Bartosza Izbickiego – muzykologa i mediewisty, a jednocześnie organisty w brochowskiej bazylice, który płockie utwory uzupełnił o inne znaleziska poświęcone św. Zygmuntowi. W ten sposób powstał półtoragodzinny koncert, który jak w pigułce pomieścił całodobowe uroczyste oficjum Zygmuntowskie. Składał się on z 4. części: symbolicznych nieszporów poprzedzających sam dzień uroczystości, nocnych jutrzni, mszy oraz drugich nieszporów. Jego doniosłość podkreśliła obecność hermy – przepięknego relikwiarza, w którym przechowywane są fragmenty czaszki króla. Zaraz po jej wprowadzeniu Bractwo odśpiewało Bogurodzicę, co od samego początku nadało podniosły charakter koncertowi. W katedrze obecny był bp płocki Piotr Libera, który podziękował wykonawcom i udzielił błogosławieństwa słuchaczom wypełniającym tłumnie katedrę.

Przypomnijmy, że grupa Jerycho oraz Bractwo z Brochowa już niedługo będą realizowały nowy projekt muzyczny: Egzekwie ludowe. Będzie on towarzyszył obchodom Roku Oskara Kolberga, wybitnego dziewiętnastowiecznego etnografa i kompozytora. Mowa tu o serii koncertów tradycyjnych pieśni pogrzebowych głównie z okolic Kocierzewa. Koncerty odbędą miały miejsce przede wszystkim na terenie diecezji łowickiej: w Rybnie, Brochowie, Skierniewicach, ale także w Warszawie. Finałem będzie natomiast listopadowy koncert w łowickiej katedrze, po którym nastąpi Msza żałobna w tzw. rycie trydenckim w intencji spoczywających w podziemiach katedry prymasów Polski, którą odprawi bp łowicki Andrzej F. Dziuba. To listopadowe wydarzenie będzie nosiło zatem nazwę Egzekwie ludowe za Prymasów Polski.

Piotr Feliga

Występ można obejrzeć pod tym adresem.

Podobne