Słowo Biskupa Łowickiego po śmierci papieża seniora Benedykta XVI do kapłanów, Osób Życia Konsekrowanego i Wiernych Świeckich

31 GRUDNIA 2022
ks. Łukasz Antczak

Łowicz, 31.12.2022 r.

Słowo Biskupa Łowickiego w związku ze śmiercią papieża seniora Benedykta XVI

„Ja Jestem Zmartwychwstanie i życie.

Kto we Mnie wierzy choćby i umarł żyć będzie” J 11,25

Drodzy Bracia Kapłani,

Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego,

Kochani Diecezjanie, Siostry i Bracia,

W ostatni dzień 2022 r. odszedł do „Domu Ojca” papież senior Benedykt XVI. Jego pontyfikat nastąpił bezpośrednio po pontyfikacie naszego ukochanego papieża św. Jana Pawła II. Byli przyjaciółmi i wspólnie szukali ewangelicznych odpowiedzi na choroby naszych czasów. Dziś ich dzieło kontynuuje papież Franciszek.

Benedykt XVI nieprzeciętny intelektualista, wielki teolog i pokorny sługa Jezusa Chrystusa odcisnął we współczesnym Kościele i zabieganym, zagubionym świecie mocny ślad wiary, który przez wiele lat będzie dla nas światłem w drodze do Boga, w drodze do nieba przez życie. Precyzja myśli, wierność tradycji, nauce Kościoła i Ewangelii, otwartość na prawdę, jakakolwiek ona by nie była, charakteryzowała jego misję i nauczanie. Odwaga, wiara i pokora z jaką przekazywał trudne niekiedy religijne treści pozostaną wzorem dla Jego następców, biskupów, kapłanów i wiernych świeckich, którzy są nie tylko uczniami ale również apostołami.

W dniach żałoby zachęcam Was wszystkich do dziękczynienia skierowanego do Boga za życie i bogaty pontyfikat drogiego nam wszystkim papieża seniora. Zachęcam, gdy już skończy się żałoba, do studiowania jego dzieł i homilii. Jednocześnie proszę o modlitwę za śp. Papieża Benedykta XVI zarówno na wszystkich Mszach świętych 1 stycznia 2023 r. , jak również w dniu pogrzebu 5 stycznia. Formę modlitwy w kościołach pozostawiam do wyboru księżom proboszczom.

BISKUP ŁOWICKI

(-) Andrzej Franciszek Dziuba