Skupienie Wielkopostne Kapłanów

19 LUTEGO 2021
Krzysztof Zwoliński

Wczoraj kapłani z naszej diecezji gromadzili się na wspólnej modlitwie pokutnej. Ze względu na pandemię dzień skupienia organizowany był osobno w każdym dekanacie.

W katedrze łowickiej na modlitwie spotkali się księża z dekanatów Łowicz – Katedra oraz Łowicz – Święty Duch wraz z bp. ordynariuszem i bp. pomocniczym diecezji łowickiej. Nabożeństwo pod przewodnictwem proboszcza parafii katedralnej – ks. Roberta Kwatka – rozpoczęło się o godz. 15:00. Po przeczytaniu fragmentu z Ewangelii św. Mateusza ks. Robert Kwatek skierował do przybyłych kapłanów słowo przygotowanego specjalnie na ten dzień rozważania. Tematem tego rozważania była istota kapłaństwa. Ks. Kwatek podkreślił, że kapłan jest obdarzony przez Boga wielką mocą i władzą, której powinien używać wyłącznie do walki ze złem, a nie dla własnych korzyści. -Mamy Bożą moc. Obyśmy się nauczyli ją szanować, wydobywać – nie tyle z siebie, co uprosić u Pana Boga działanie tej mocy w Eucharystii, w spowiedzi, w modlitwie – powiedział na koniec ks. Robert.

Dalsza częścią nabożeństwa była adoracja Najświętszego Sakramentu oraz litania do Chrystusa Kapłana i Żertwy. Był również czas na sakrament pokuty. Po modlitwie swoje słowo skierował do zebranych bp Andrzej F. Dziuba: -Dziękuję drodzy bracia, że tu jesteście, że chcieliście podzielić się swoją obecnością, ofiarowanym czasem. (…) Niech zatem ten dar dzisiejszy zaowocuje w ciągu tych czterdziestu dni Wielkiego Postu radością waszych owoców z pracy duszpasterskiej – mówił Biskup Łowicki.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński