Renowacja świątyni w parafii NMP w Rawie Mazowieckiej

28 LIPCA 2017

Ks. Bogumił Karp, proboszcz parafii wraz z ks. wikariuszem i inspektorami, klerykiem oraz szefem ministrantów udali się do Krakowa do pracowni konserwatorskiej firmy AC Konserwacja, która przeprowadza prace renowacyjne. Celem wyjazdu było obejrzenie efektów dotychczasowych prac, które mają  przywrócić pierwotny blask zabytkom. Trzeba wspomnieć, że prowadzone prace wymagają dużo cierpliwości i dokładności ponieważ niektóre elementy były przemalowywane nawet siedmiokrotnie. Założeniem renowacji jest by przywrócić im pierwotny wygląd. Stąd poprzez specjalne zabiegi technologiczne są usuwane kolejne warstwy malarskie po to, aby dotrzeć do warstwy pierwotnej. Podczas konserwacji wymieniane lub naprawiane są także zdegradowane fragmenty stolarki. Dotychczasowe działania konserwatorskie na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie.

Warto wspomnieć, że koszt remontu to duże obciążenie dla parafii. Po dużych staraniach udało się uzyskać dofinansowanie, ale nie pokrywa ono całości prac. W lipcu parafia musi opłacić kolejne faktury na ok. 2,5 mln zł. Trwa akcja „Wolontariusze remontu”, zachęcająca do wsparcia remontu osoby także spoza parafii.

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.