Rekolekcje kapłańskie w Spale

18 LISTOPADA 2021
Krzysztof Zwoliński

W dniach 14 – 17 listopada w domu rekolekcyjnym w Spale odbyły się rekolekcje dla księży diecezji łowickiej. Wzięło w nich udział prawie 40 kapłanów.

Rekolekcje poprowadził ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski, kapłan diecezji zamojsko-lubaczowskiej, pracownik KUL Jana Pawła II. W 1987 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Lublinie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista, propagujący nabożeństwo do Ducha Świętego.

W czasie rekolekcji głoszone katechezy oparte były na tekście Ośmiu Błogosławieństw z Ewangelii wg św. Mateusza. Rekolekcjonista pokazywał uczestnikom, że gdy Pan Jezus wypowiada słowa, to one wypływają z Jego osobistego doświadczenia. Stąd tekst błogosławieństw został pokazany zupełnie z innej strony niż zazwyczaj.

Ksiądz profesor nie tyle głosił kazania, ile bardziej dzielił się swoim doświadczeniem Boga w Trójcy Jedynego. Podkreślał moc działania Ducha Świętego w Kościele i w kapłanach oraz ukazywał swój entuzjazm z życia wiarą, do czego też zachęcał kapłanów.

Był to czas nie tylko na słuchanie nauk, ale też okazja by wspólnie odmówić Liturgię Godzin, skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz by po bratersku pobyć ze sobą.

Rekolekcje to nie tylko obowiązek parafian w czasie wielkiego postu czy okresu adwentu, ale także powinność każdego kapłana. W Diecezji Łowickiej osobą odpowiedzialną za organizację rekolekcji dla kapłanów jest diecezjalny ojciec duchowny ks. dr Grzegorz Cieślak.

Tekst: ks. Łukasz Antczak

Zdjęcia: ks. Paweł Pietrzak