Ranking „Perspektywy 2020”

9 STYCZNIA 2020
Krzysztof Zwoliński

Znamy już wyniki kolejnej odsłony corocznego ogólnopolskiego rankingu liceów miesięcznika „Perspektywy”. Podobnie jak rok temu dobry wynik zanotowało kilka szkół z naszej diecezji.

9. stycznia odbył się finał XXII Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy 2020”. Wzorem lat ubiegłych na ocenę szkoły składały się kryteria takie jak: matura z przedmiotów obowiązkowych (30%), matura z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz olimpiady (25%). Jest to zmiana w stosunku do roku 2019, kiedy to udział procentowy wyników z olimpiad wynosił 30%, a wyników matury z przedmiotów obowiązkowych 25%. Taka decyzja została umotywowana „rosnąca rolą matury w systemie polskiego szkolnictwa ponadpodstawowego”.

Ranking obejmuje 1000 najlepszych liceów w Polsce, którym przypisywane są znaki jakości szkoły. W zależności od zajmowanego miejsca w rankingu, szkołom przyznaje się tytuł złotej, srebrnej lub brązowej szkoły.

W tegorocznym zestawieniu liceów ogólnokształcących w województwie łódzkim na wysokich miejscach znalazły się dwie szkoły z diecezji łowickiej. W pierwszej dziesiątce najlepszych liceów województwa łódzkiego znajdziemy: Klasyczne LO im. ks. St. Konarskiego w Skierniewicach (miejsce 5.) oraz Pijarskie LO Królowej Pokoju w Łowiczu (miejsce 6.). Obie placówki edukacyjne posiadają status złotej szkoły, podobnie jak PLO Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie, która w rankingu województwa mazowieckiego zajęła dość wysokie 27. miejsce.

W ogólnym rankingu najlepiej w diecezji łowickiej wypadło PLO Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie, zajmując 82. pozycję. W tej samej kategorii skierniewicki Klasyk plasuje się na 89. pozycji, a Pijarskie LO w Łowiczu na miejscu 92.

Gratulujemy osiągnięcia tak dobrych wyników i życzymy dalszych sukcesów wszystkim szkołom w naszej diecezji.

Pełny ranking dostępny jest na stronie: licea.perspektywy.pl

Tekst: Krzysztof Zwoliński