Przy wigilijnym stole z bp. Józefem Zawitkowskim

23 GRUDNIA 2019
Krzysztof Zwoliński

„Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie” (Łk 12, 40). Pod takim hasłem w ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu obyła się Wigilia Szkolna. Wydarzenie miało miejsce 20.12.2019 r.

Na zaproszenie dyrektora placówki Jerzego Zabosta do szkoły blichowskiej zawitali: J. E. ks. bp Józef Zawitkowski, Ilona Wężowska, dyrektor Wydziału Kontroli i Zarządzania Jednostkami w Starostwie Powiatowym w Łowiczu, Piotr Bojski, przewodniczący Rady Rodziców. Uroczystość rozpoczął pan dyrektor. Przywitał przybyłych gości, grono pedagogiczne, uczniów oraz pracowników administracji i obsługi. W swoim krótkim słowie nawiązał do tego, by nie traktować świąt Bożego Narodzenia jako magicznego czasu. – A kto wie, czy za rogiem nie stoją anioł z Bogiem? – zacytował słowa piosenki zasłyszanej w radio. Dalej dodał, że w tym duchu zaprasza do obejrzenia części artystycznej, którą przygotowali szkolni nauczyciele religii wraz z opiekunami ZPiT „Blichowiacy”. Piotr Sumiński dokonał wprowadzenia przed jasełkami. Wyjaśnił, skąd się wziął pomysł tegorocznego hasła, wytłumaczył znaczenie adwentu, przywołał postać Maryi, jako Tej, która urodziła światu Boga, pokrótce omówił znaczenie choinki. – Mamy wszystko, co jest potrzebne do przeżycia tegorocznej szkolnej wigilii: choinkę, która jest symbolem Chrystusa, Światłości Świta, opłatek, którym się podzielimy i Słowo Boże o narodzeniu Pana Jezusa, które nas nakarmi. Chcemy, aby w święta Bożego Narodzenia było więcej Bożego narodzenia – podsumował.

Prologiem do występów artystycznych była piosenka wykonana przez siostry Gabrielę i Kingę Foks oraz Roberta Kaczora pt. „Maryjo, czy ty wiesz”. W przedstawieniu teatralnym młodzież pokazała sytuację, w której Bóg przychodzi do konkretnej rodziny, a ona Go przyjmuje. Głębszy przekaz był taki, że przez prezentowane treści nowonarodzony Jezus zamieszkuje w szkole i chce być w niej przyjęty.

Nieodzowną częścią szkolnych wigilii jest występ ZPiT „Blichowiacy”. Jego dynamiczny występ był wielką radością, którą przeniósł na obecnych w sali gimnastycznej. W święta Bożego Narodzenia wyrazem radości z powodu przyjścia na świat Zbawiciela są prezenty pod choinką, tutaj tą radością był śpiew i taniec „Blichowiaków”.

Podczas uroczystości życzenia oprócz Jerzego Zabosta składali zaproszeni goście: Ilona Wężowska w imieniu swoim oraz władz powiatu łowickiego, Piotr Bojski w imieniu swoim oraz wszystkich rodziców, ks. bp Józef Zawitkowski. – Bardzo was kocham – mówił Jego Ekscelencja. Pełen wzruszenia wyraził swoją radość z możliwości podziwiania kolorowych pasiaków, których widok przywołuje w pamięci wspomnienia o ukochanej mamie. Dodał, że cieszy się, że na Blichu przeżywa się i świętuje Boże Narodzenie. Dalej podziękował nauczycielom religii, że w czasie jego choroby modlili się w intencji jego zdrowia. – Wiecie co to znaczy, że ludzie łamią się opłatkiem? To znaczy, że mówią za pomocą tego gestu o tym, że podzielą się z tobą ostatnim kawałkiem chleba, który będą mieli – kontynuował ksiądz biskup. Potem uroczyście, w asyście „Blichowiaków”, pobłogosławił opłatki wigilijne, aby zebrani mogli sobie złożyć świąteczne życzenia. W czasie ich trwania ZPiT „Blichowiacy” śpiewał kolędy. Po uroczystości nauczyciele wraz z gośćmi udali się na poczęstunek przygotowany przez młodzież uczącą się na kierunku gastronomicznym.

Tekst i zdjęcia: Piotr Sumiński, ks. Łukasz Gawrzydek