Prymicja – czyli pierwsza Msza św. sprawowana przez Neoprezbitera

4 CZERWCA 2013

Sebastian Antosik w parafii pw. Świętego Ducha w Łowiczu, Piotr Jarota w parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie, Mateusz Podkowiński w parafii pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą, Jakubowi Świerczyński w parafii pw. św. Michała Archanioła w Inowłodzu oraz Michał Szkupiński w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach.

Jest to szczególne przeżycie dla każdego kapłana. W czasie tej Mszy św. prymicjant nie tylko, że sprawuje sam pierwszy raz Najświętszą Ofiarę, ale też udziela wiernym specjalnego błogosławieństwa. Dzięki władzy udzielonej Neoprezbiterowi przez Ojca św. kto tego dnia jest w stanie łaski uświęcającej i przyjmie błogosławieństwo z rąk Prymicjanta, może otrzymać odpust zupełny.

Jest też zwyczaj, że w czasie takiej Eucharystii specjalnie zaproszony kapłan wygłasza kazanie okolicznościowe. Natomiast Proboszcz miejsca zwyczajowo jest tym, kto pomaga Neoprezbiterowi, by Msza św. przebiegła tak, jak nakazuje święta liturgia.

Zdjęcia pochodzą z Mszy św. sprawowanej w kolegiacie Skierniewickiej przez ks. Michała Szkupińskiego. Dziękujemy p. Mikołajowi Sumińskiemu, autorowi zdjęć za ich udostępnienie.