Powitanie w Słupi

27 PAźDZIERNIKA 2016

W głównym ołtarzu modrzewiowego, 250-letniego kościoła parafialnego znajduje się obraz Czarnej Madonny. To dowód, jak Matka Boża jest bliska miejscowym. Ci, wierni wierze i tradycji przodków, przyszli powitać Ją w długiej procesji ze sztandarami strażackimi, kolorowymi poduszkami niesionym przez dziewczęta. Rzadko spotykany widok – kilkunastometrowy różaniec nieśli tym razem chłopcy, a nie – jak to zwykle bywa – panie z kół różańcowych. Nie zabrakło osób w strojach łowickich.

Powitanie ikony nastąpiło przy cmentarzu. W oczekiwaniu na przybycie obrazu, za namową misjonarza o. Marka, kapucyna, wierni modlili się za swoich bliskich zmarłych. Uroczystości przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Po ucałowaniu ram obrazu przez biskupa i proboszcza ks. Stefana Suta procesja ruszyła do położonego na wzniesieniu kościoła. Ikonę nieśli ojcowie, matki, młodzież męska i żeńska oraz strażacy. W świątyni słowa powitania wygłosił m.in. wójt Słupi Mirosław Matulski, który zawierzył całą gminę opiece Maryi. Po Mszy św. rozpoczęło się całonocne czuwanie.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.