Powitanie MB w kościele pijarów w Łowiczu

16 CZERWCA 2017

W Boże Ciało z rezydencji bp. Andrzeja F. Dziuby samochód-kaplica przewiózł obraz do kościoła rektorskiego oo. pijarów w Łowiczu. Zakonnicy, choć obecni w mieście od XVII w., nie mają własnej parafii. Ich działalność związana ze szkolnictwem zakorzeniła się przez wieki w Łowiczu, czego dowodem jest ich powrót po przerwie spowodowanej kasatą zakonu przez zaborcę rosyjskiego w wyniku represji po powstaniu styczniowym. Swoją posługę wznowili w 1958 roku. Ostatnim ich dziełem są Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju (podstawówka, gimnazjum i liceum), działające przy świątyni i kolegium.

Uroczystości powitalnej przewodniczył bp Wojciech Osial. Razem z rektorem kolegium o. Marianem Galasem SP ucałowali ramy ikony jasnogórskiej na powitanie przy bramie placu kościelnego. Obraz na ramiona wzięli ojcowie i matki uczniów pijarskiej placówki. Ubrani byli w stroje łowickie. W procesji niesiony był sztandar szkoły. Ikonę przejęli uczniowie, którzy wnieśli obraz do świątyni. Ustawili ją przy ołtarzu. Napis na specjalnie przygotowanym tronie: „Polski Tyś Królową i najlepszą Matką” został zaczerpnięty ze znanej pieśni ku czci Jasnogórskiej Pani.

– Nasza Pani, pragniemy podziękować Bogu za to, że dał nam – każdemu z osobna i naszemu narodowi – w Tobie przedziwną pomoc i obronę. Dziś raz jeszcze chcemy powiedzieć: „Maryjo, przyrzekamy” i zawierzyć naszą małą ojczyznę, nasze rodziny, rodzinę zakonną, szkołę i nasze osobiste sprawy. Wszystko to włączymy w Eucharystię, podczas której, Maryjo, chcesz nam powiedzieć: „Zróbcie wszystko, co powie wam mój Syn” – mówił o. Galas, witając Matkę Bożą. Po rektorze Maryję powitali przedstawiciele rodzin związanych ze szkołą pijarską i absolwentka tej placówki.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.