Powitanie ikony w Piątku

24 MAJA 2017

Trwa nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. 23 maja ikonę powitali wierni z parafii pw. Świętej Trójcy w Piątku. Na miejsce spotkania z Czarną Madonną udała się liczna procesja. Na czele niesione były chorągwie. W tłumie wyróżniały się dzieci komunijne w białych strojach.

Orszak pod przewodnictwem ordynariusza łowickiego bp. Andrzeja F. Dziuby dotarł do rynku niegdyś prymasowskiego miasta. Tam znajduje się pomnik informujący, że w Piątku znajduje się geometryczny środek Polski. W tym symbolicznym miejscu na maszcie zawisła flaga maryjna w biało-błękitnych barwach.

Do procesji dołączyli strażacy ze sztandarami, orkiestra oraz pozostali mieszkańcy, którzy oczekiwali na przyjazd samochodu z obrazem. Na budynkach umieszczono dekoracje i flagi. O 17.00 przyjechał samochód-kaplica. Gdy z jego wnętrza wyłoniła się ikona orkiestra zagrała fanfarę. Ramy obrazu ucałowali bp Dziuba i ks. Stanisław Poniatowski, proboszcz i dziekan piątkowski. Następnie, gdy ikonę unieśli do góry strażacy, zgromadzeni wokół uklękli.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.