Powitanie ikony MB Częstochowskiej w Lubochni

9 PAźDZIERNIKA 2016

7 października dla lubocheńskich parafian zapisał się w wyjątkowy sposób. Podwójnie uczcili Maryję, przypadło bowiem wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, ponadto ich świątynia stała się małą Jasną Górą, gdyż gościła obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedzający diecezję łowicką.

Wierni przygotowywali się do powitania ikony jasnogórskiej przez misje. Widać było, że przeżyli je szczególnie. Troskę o duchowe przeżycie połączyli z wymiarem materialnym. Założyli odświętne stroje, w tym wiele osób barwne wełniaki, z których słynie region. Liczne chorągwie i feretrony niesione były na początku orszaku. Młodsze dzieci niosły lilie, starsze i dorośli – białe róże, które symbolizowały czystość serc. Kwiaty złożyli później przed obrazem Matki Bożej, umieszczonym na tronie w kościele.

Uroczystości powitalnej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Razem ks. Tomaszem Bojanowskim, proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Lubochni, poprowadzili procesję do parafialnej świątyni i koncelebrowali Mszę św.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.