Powitanie ikony MB Częstochowskiej w Kompinie

21 CZERWCA 2017

W ciepłe słoneczne popołudnie 19 czerwca na powitanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wyszła z parafialnego kościoła uroczysta procesja. Za krzyżem podążały poczty sztandarowe strażaków, wierni nieśli chorągwie i feretrony, a panie z kół Żywego Różańca – drewniany duży różaniec. Stawili się i starsi, i młodsi. Część z osób szła w kolorowych strojach łowickich, okazując przywiązanie do tradycji tej ziemi.

Procesji i Mszy św. przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Do Kompiny przyjechali księża z dekanatu. Miejsce powitania wyznaczono kilkaset metrów od świątyni, na skrzyżowaniu dróg w pobliżu mostu na Bzurze. Ikona jasnogórska przyjechała specjalnie przystosowanym do przewozu obrazu samochodem, eskortowanym przez pojazdy policji i straży pożarnej. Gdy wizerunek Czarnej Madonny wyłonił się z samochodu-kaplicy, podeszli do niego bp Zawitkowski i ks. Dariusz Gasiński, proboszcz parafii w Kompinie. Obaj ucałowali ramy obrazu na znak czci i szacunku. Pozostali zgromadzeni uklękli.

Ikonę na ramiona wzięli strażacy. W procesji do świątyni wizerunek Matki Bożej nieśli również ojcowie, matki i młodzież. Bielanki sypały płatki kwiatów na trasie orszaku. Kolorowy, rozmodlony pochód przyprowadził Królową do kościoła. Obraz ustawiono na tronie wyściełanym wełnianym kilimem – pasiakiem łowickim.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.