Podsumowanie peregrynacji symboli ŚDM

27 PAźDZIERNIKA 2015
admin

20 września do naszej diecezji przybyły Symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikona Salus Populi Romani. Jednak to nie tylko zwykłe znaki. To właśnie dzięki nim mogliśmy spotkać Jezusa i Jego Matkę Maryję. Symbole swoją wędrówkę po naszej diecezji rozpoczęły w samym środku Polski – w Piątku! Ambasadorzy i wolontariusze z rejonu łęczyckiego postanowili nieść Chrystusa w każde miejsce swego rejonu, dlatego też Krzyż i Ikona odwiedziły Kościoły, klasztory, kolegiatę w Tumie, szkoły, Dom Pomocy Społecznej, Zakład Karny i wiele ulic, na których wierni mogli spotkać się z naszym Nauczycielem, oddać się w opiekę Maryi i zbliżyć się do idei Światowych Dni Młodzieży. Ten niezwykły moment wzruszeń, radości, szczęścia zostanie w pamięci Młodych na bardzo długie lata.

Kolejnym rejonem, który z ogromną radością i wiarą przyjął Symbole ŚDM, był rejon kutnowski. Rozpoczynając pielgrzymkę od kościoła w Mazewie, poprzez kościoły w Sobótce, Rdutowie, Dzierzbicach, Krośniewicach, Głogowcu Znaki dotarły do Kutna, do kościoła św. Jana Chrzciciela, a także do kościoła św. Wawrzyńca, gdzie księża, ambasadorzy i wolontariusze wraz z przyjaciółmi z parafii św. Jadwigi i bł. Męczenników Kutnowskich przygotowali niezwykły wieczór uwielbienia rozpoczęty Eucharystią sprawowaną przez Ordynariusza łowickiego – ks. bp Andrzeja F. Dziubę. Śpiewom i tańcom mogłoby nie być końca, radość z obecności Chrystusa opanowała Kutno! A już następnego dnia, wczesnym rankiem wierni w kościele w parafii w Kutnie – Łąkoszynie mieli okazję „porozmawiać” ze Zmartwychwstałym. Następnie wędrując wśród Młodych z parafii św. Michała Archanioła w Kutnie – Woźniakowie, M. B. Wspomożenia Wiernych w Kutnie – Dybowie, odwiedzając Bedlno i kończąc Eucharystią w Żychlinie Symbole wniosły atmosferę ŚDM. Widoczny na twarzach entuzjazm, łzy wzruszenia, iskra miłosierdzia w oczach  jest żywym świadectwem działania Jezusa Chrystusa!

Region sochaczewski miał zaszczyt przywitać Znaki ŚDM w kościele w Pacynie, skąd nasza Mama i Jej Syn wyruszyli do kościoła w Sannikach, by po sprawowanej tam Eucharystii odwiedzić Dom dla Dzieci niepełnosprawnych w Mocarzewie. Towarzyszące podczas spotkania z Jezusem emocje, wzruszenia są przykładem na Jego nieograniczoną Miłość do ludzi. Po takiej „dawce Miłości i emocji” Symbole wyruszyły do kościołów w Giżycach, Młodzieszynie, a także do parafii św. Alberta w Sochaczewie i kościoła w Kątach. Następnym przystankiem był Kościół i Dom Zakonny S.S. Służebnic Bożego Miłosierdzia w Rybnie. Ten dzień pielgrzymowania Symbole zakończyły w kościele w Sochaczewie – Boryszewie. 25.09.2015 Znaki ŚDM rozpoczęły prawdziwe „Tour de Sochaczew” Od godz. 8.00 zaczynając w kościele w Bolimowie, „zaglądając” do świątyni w Kurdwanowie, a także do Domu Bożego w: Mikołajewicach, Pilawicach, Brochowie, Kamionie, Sochaczewie – Trojanowie, Sochaczewie – Chodakowie „Atrybuty” ŚDM dotarły do Domu Kapłana Seniora, a następnie do kościoła św. Wawrzyńca, gdzie odbyła się Eucharystia oraz czuwanie. Przez cały dzień zgromadzeni w różnych miejscach świadkowie Chrystusa mogli wysłuchać świadectw, historii ŚDM, a przede wszystkim mieli okazję do osobistego kontaktu z Maryją i Jezusem.

Rejon żyrardowski 26.09.2015r. miał ogromny powód do radości. Dlaczego? Ponieważ Symbole ŚDM znalazły się w nim już drugi raz! Tego dnia Krzyż i Ikona odwiedziły teren Zakonu S.S. Niepokalanek w Szymanowie; DPS „Grono”, „Monar”, „Markot” w Oryszewie, a także znalazły się przed sanktuarium w Miedniewicach, gdzie poprowadzono adorację. Następnym postojem na pielgrzymim szlaku był rynek przed kościołem w Wiskitkach, gdzie wierni uczestniczyli w Eucharystii. Niezwykle ciepło i radośnie Symbole zostały przyjęte w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Jesionce, skąd dalej Krzyż i Ikona zostały przewiezione do Zakładu Poprawczego w Studzieńcu. O godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia Symbole zostały przywitane w Puszczy Mariańskiej. Kolejny „postój” miał miejsce w Radziejowicach. We Mszczonowie o 17.30 na placu przy pomniku Jana Pawła II (patrona ŚDM) została odprawiona Eucharystia, po której odbyła się Droga Krzyżowa z niezwykle wzruszającymi, pełnymi historii ŚDM rozważaniami. Nabożeństwo zostało zakończone w kościele św. O. Pio, gdzie po apelu zostało poprowadzone czuwanie.
Rejon skierniewicki peregrynację rozpoczął Eucharystią w kościele NSPJ, skąd Symbole zawędrowały do Kościoła Garnizonowego Wniebowzięcia NMP, by tam wierni mogli wpatrywać się w Nie podczas kolejnej Mszy św. Kościół św. Stanisława również zaprosił młodych do uczestnictwa w Eucharystii i adoracji w towarzystwie tak wyjątkowych Osób. Wszyscy zgromadzeni w kościele Miłosierdzia Bożego przywitali Krzyż i Ikonę i podczas Koronki z radością oddawali cześć Jezusowi. Wielkim i wspaniałym wydarzeniem tego dnia było przygotowane przez ambasadorów i wolontariuszy czuwanie w kościele Niepokalanego Serca Maryi. Nie sposób było nie zauważyć, jak bardzo skierniewicka młodzież czekała na to spotkania i jest zaangażowana w przygotowania do ŚDM. W kolejnym dniu peregrynacji w rejonie skierniewickim Symbole odwiedziły zespoły szkół, gimnazja, szkoły średnie, a także szpital, Dom Dziennego Pobytu „Niedziela”, Dom Dziecka w Strobowie, by zakończyć odwiedziny w tym rejonie w kościele św. Jakuba, gdzie sprawowana była Eucharystia oraz czuwanie.

29.09.2105r. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z entuzjazmem powitali Krzyż i Ikonę nie tylko w swoich murach, ale także w całym rejonie rawskim. Symbole odwiedzając gimnazjum w Lubani dotarły do Urzędu Miasta w Nowym Mieście, skąd wyruszyły w dalszą drogę do szkół, a także do Klasztoru Ojców Kapucynów, Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Zakładu Doskonalenia Zawodowego, szpitala, Domu Pomocy Społecznej. Następnie w busie- kaplicy Symbole zostały przewiezione do Białej Rawskiej, by wierni zgromadzeni tam mieli czas na osobistą adorację znaków, zanim wspólnie odmówią Koronkę i w Sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej będą uczestniczyli w Eucharystii i Drodze Krzyżowej. Ostatnimi przystankami tego dnia były: kościół w Szczukach oraz Kościół Parafialny w Nowym Mieście, gdzie również odbyła się Eucharystia i czuwanie. A już następnego dnia rano, Symbole zostały uwielbione modlitwą z udziałem służb mundurowych i policji, po czym trafiły do klasztoru S.S. Nazaretanek w Żdżarach, by następnie odwiedzić szkoły w Rawie Mazowieckiej i Głuchowie. W Glinniku w kaplicy Symbole ŚDM zostały przejęte przez Wojsko. Na mapie peregrynacji jednym z przystanków był kościół w Lubochni, gdzie po Koronce odbyła się Eucharystia. Niewątpliwie największym przeżyciem tego dnia była Droga Krzyżowa, która wyruszyła z Miasteczka Krwi Chrystusa z Domu Zakonnego S.S. Misjonarek. Zgromadzeni wierni (ok.300 osób), a wśród nich młodzież z flagami państw, harcerze, osoby starsze przeszli trasę ok. 3 km, aby w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP wziąć udział w Eucharystii sprawowanej przez Ordynariusza łowickiego. Po Mszy św., Symbole „przeszły” do kościoła św. Pawła od Krzyża, by noc spędzić na czuwaniu w kaplicy Chrystusa Króla Wszechświata.

Poranną modlitwą w szpitalu i Domu Dziecka w Rawie Symbole wyruszyły w przedostatni dzień peregrynacji. Wierni rejonu łowickiego, którzy towarzyszyli Znakom w parafii w Waliszewie, Mąkolicach, Głownie – Zabrzeźnie, Domaniewicach, Dmosinie, Głownie – Osinach, mogli tego dnia zapoznać się bardzo dokładnie z historią ŚDM, świadectwem osoby, w życiu której Bóg zdziałał wielkie cuda, a także mieli okazję do osobistego uwielbienia, ucałowania Krzyża i Ikony. Także dyrekcja, pracownicy, pacjenci Szpitala w Głownie mogli zawierzyć swoje problemy Maryi i Jej Synowi, którzy w Symbolach ŚDM powędrowali do parafii św. Jakuba Apostoła w Głownie. 02.10.2105r. był ostatnim dniem peregrynacji Symboli ŚDM w rejonie łowickim, ale także w diecezji.

Parafia MBNP na Korabce a dokładnie Zespół Szkół nr 3 z wielkim szczęściem i podekscytowaniem przywitał naszych Gości. Następnie Szkoły Pijarskie Królowej Pokoju i szkoły ponadgimnazjlane , a także Gimnazjum w Kompinie doznały niepowtarzalnych emocji ze spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym i Jego Matką. Pełne wzruszeń i nadziei było spotkanie Zbawcy z więźniami Zakładu Karnego w Łowiczu. Także spotkanie z pacjentami szpitala jest żywym świadectwem działania Chrystusa. Ze szpitala, Symbole nawiedziły parafię Świętego Ducha, a także Wyższe Seminarium Duchowne, gdzie alumni zawierzyli swoje powołanie Maryi i Jezusowi. Mszą świętą sprawowaną w Bazylice Katedralnej w Łowiczu powoli zaczęło się rozstanie z Symbolami ŚDM. Jednak mimo tego, że cząstka ŚDM musiała opuścić naszą diecezję, młodzież była niezwykle radosna i szczęśliwa, co widać było podczas apelu i czuwania w kościele S.S Bernardynek, gdzie miał miejsce prawdziwy ŁOWICKI RABAN!

Młodzież śpiewem, tańcem, modlitwą uwielbiała Chrystusa i Maryję przez ostatnie godziny pobytu Symboli w naszej diecezji. To niesamowite i niezapomniane przeżycia!

Przez 13 dni peregrynacji wiele osób zgromadzonych przy Symbolach doświadczyło niezwykłych emocji. Dla każdego, kto miał okazję dotknąć Miłosierdzia to ogromne szczęście, bo nie ma nikogo jak Jezus! To twój Przyjaciel, Nauczyciel i Zbawca – przy kim możesz czuć się bardziej wyjątkowo i bezpiecznie?!

Tekst: Magda Gorożankin
Zdjęcia: Kuba Borkowski, Patrycja Kiełbik, Zuzanna Kraska, Zuzanna Rutkowska, Marcin Gomulak, Mariusz Kacprzak, Olga Ciechańska

Podobne