Po raz 358. na Jasną Górę dotarła Łowicka Piesza Pielgrzymka

18 MAJA 2013

Pierwszego dnia przeszli przez Pszczonów, Lipce Reymontowskie, Słupią oraz Jeżów i Kosiska, gdzie odbyli pierwszy nocleg. Następnego dnia po Mszy św. w Budziszewicach opuścili diecezję łowicką, by w drodze na Jasną Górę odwiedzić m.in. sanktuaria: maryjne w Gidlach, św. Anny Samotrzeciej oraz o. Pio w Świętej Górce Przeprośnej.

Trzeciego dnia rano, zgodnie z tradycją, pątnicy po nawiedzeniu Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej przeszli do kościoła farnego pw. św. Jakuba, gdzie uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, który nie krył zadowolenia, że w Roku Wiary tak wielu pielgrzymów zdecydowało się wyruszyć do Pani Częstochowskiej. Po Mszy św. biskup z rąk przewodnika pielgrzymki ks. Wiesława Frelka otrzymał znaczek pielgrzymkowy.

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, część pielgrzymów weszła do Piotrkowa Trybunalskiego, a potem także na Jasną Górę w strojach łowickich. Inną tradycją, ale o wiele młodszą, bo 10-letnią, jest udział w pielgrzymce młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie.

Więcej o 358. łowickiej pielgrzymce w papierowym wydaniu „Gościa Łowickiego”.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości reakcji „Gościa Niedzielnego”.