Opieki św. Józefa w Leśmierzu

Miejscowości należące do parafii
Dane o parafii
Osoby

Rys historyczny: Początki kościoła i parafii w Leśmierzu wiążą się z budowaną we wsi cukrowni w 1838 r. Jej założyciel, Władysław Boetticher, w latach 1897-1898 wybudował również kościół, w którym w niedziele i święta nabożeństwa sprawowali kapłani dojeżdżający z parafii Góra Świętej Małgorzaty. 3 IX 1898 r. kościół poświęcił dziekan łęczycki ks. Ignacy Medyński. Staraniem W. Boettichera w 1906 r. arcybiskup metropolita warszawski Teofil Chościak-Popiel ustanowił Leśmierz filią parafii Góra Świętej Małgorzaty, wyznaczając do posługi ks. Stanisława Suchańskiego. W czasie wojny Niemcy urządzili w kościele magazyn zboża. Zaraz po wojnie mieszkańcy przywrócili w nim kult Boży. Od 1961 r. Leśmierz stał się samodzielnym ośrodkiem duszpasterskim. Jednak dopiero 6 VIII 1978 r. biskup łódzki Józef Rozwadowski erygował przy świątyni samodzielną parafię pw. św. Józefa.

Kościół parafialny wzniesiony jest w stylu neogotyckim. Nad wejściem góruje wieża a pod nią na frontonie kościoła znajduje się figura św. Józefa. Również w części centralnej ołtarza głównego usytuowana jest naturalnej wielkości figura św. Józefa, z aniołami po bokach. W kościele znajduje się także ołtarz boczny dedykowany Matce Bożej Częstochowskiej.

Opracował: ks. kan. dr Paweł Staniszewski