Matki Bożej Częstochowskiej w Grzymkowicach-Byki

Miejscowości należące do parafii
Dane o parafii
Osoby

Rys historyczny: Historia parafii sięga początków XIX w., kiedy po pożarze dworu okęckich, właścicieli tamtejszego majątku, ocalała tylko jedna ściana, z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Okęcki przewiózł uratowany obraz do rodzinnego dworu w Babsku, jednak w nocy przyśniła mu się Najświętsza Panienka oznajmiając, że jej miejsce jest w Grzymkowicach. Okęcki nie tylko odbudował dwór, ale wybudował też kaplicę, w której obraz znalazł schronienie. Nad wejściem do kaplicy znajdowała się data 1835 – rok, w którym została zbudowana. W 1976 r. postanowiono powiększyć kaplicę do rozmiarów kościoła. Prace były prowadzone przez parafian nocą, bez żadnych planów, a także bez zezwolenia ówczesnych władz komunistycznych. Cudowny obraz zawisł w głównym ołtarzu. 11 VI 1978 r. Stefan Wyszyński, prymas Polski, dokonał poświęcenia kościoła, ustanawiając Grzymkowice i Byki filią parafii Biała Rawska. Po 14 latach, 14 VI 1992 r. biskup łowicki Alojzy Orszulik erygował przy kościele w Grzymkowicach parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Na terenie parafii, w miejscowości Byki, znajduje się kościół-kaplica, pobudowany we wrześniu 1976 r. z inicjatywy ks. Mieczysława Siemaszko. Najpierw mieszkańcy wsi zaadaptowali budynek gospodarczy na salkę katechetyczną. Kiedy władze zagroziły jej rozebraniem wprowadzono tu Najświętszy Sakrament i rozpoczęto sprawowanie kultu. Dzięki bezkompromisowej postawie i determinacji mieszkańców wieś Byki zyskała własną kaplicę. Jej poświęcenia dokonał Stefan kard. Wyszyński, prymas Polski, w dniu 11 VI 1978 r.

Opracował: ks. kan. dr Paweł Staniszewski