Ostatnia parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Mnichu

4 MAJA 2017

Parafia jest jedną z najmniejszych w diecezji łowickiej. Została erygowana w 1399 roku, murowany kościół powstał w latach 1860-1862. W okresie okupacji hitlerowskiej kościół w Mnichu był jedynym czynnym na cały region kutnowski. Urzędujący w niej duchowny duszpasterzował dla około 40 parafii pozbawionych przez Niemców księży.

Parafianie na obraz Czarnej Madonny oczekiwali, modląc się w kościele. Po odmówieniu modlitwy różańcowej oraz Litanii Loretańskiej wyruszyli aleją kasztanową, by powitać ikonę. Trasa przejazdu samochodu-kaplicy, posesje na terenie parafii, jak i sąsiadującej były udekorowane flagami i obrazami Maryi.

Po przybyciu w asyście policji i straży samochodu-kaplicy obraz ucałowali bp Wojciech Osial i proboszcz parafii ks. Roman Wójcik. Ewangeliarz przekazał proboszcz parafii Świętej Trójcy ze Strzelec ks. Tadeusz Świątek. W uroczystej procesji uczestniczyli także dziekan ks. Jerzy Swędrowski, ks. Stanisław Pisarek oraz misjonarz o. Tomasz Sekulski MIC. Obraz na ramionach nieśli kolejno strażacy, przedstawcie rodzin oraz kół Żywego Różańca. Przed świątynią na barki wizerunek Maryi wzięli ponownie strażacy.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.