Bp prof. dr hab. Andrzej Franciszek Dziuba

Funkcje (stanowisko/komórka):
adres
sekretarz i kapelan

Urodził się 10 października 1950 roku w Pleszewie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Wieczynie oraz w Żegocinie. Dalszą edukację kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Pleszewie, którą zakończył maturą w roku 1968.

Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1969-1975 w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym p.w. św. Wojciecha w Gnieźnie, zakończone magisterium w zakresie teologii dogmatycznej w Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1975 roku z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, w Bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Po święceniach pracował jako wikariusz w Parafii pw. Świętej Trójcy w Łobżenicy.

Odbył studia specjalistycze w zakresie teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Doktorat na podstawie rozprawy „Mikołaj z Mościsk, teolog moralista XVII wieku”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Franciszka Greniuka w 1979 roku. Kontynuował zgłębianie teologii moralnej w Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. W latach 1981-1984 pracował jako referent w Sekretariacie Prymasa Polski w Warszawie oraz sekretarz i kapelan Prymasa Polski dla archidiecezji gnieźnieńskiej. W latach 1984-1998 kierownik Sekretariatu Prymasa Polski i sekretarz osobisty Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski. W latach 1998-2004 radca teologiczny Sekretariatu Prymasa Polski. W tym czasie pełnił posługę duszpasterską przy kościele św. Marcina na Starym Mieście w Warszawie (1981-1998) oraz przy kościele św. Barbary na Koszykach w Warszawie (1998-2004).

W 1990 roku uzyskał habilitację na KUL, na podstawie rozprawy „Jan Azor – teolog moralista”. Docentura w 1990 roku, tytuł naukowy profesora w 1997 roku. W latach 1989-2004 pracownik Wydziału Teologii KUL, a od 1995 roku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W obu uczelniach kierownik Katedry Historii Teologii Moralnej. Od 2005 roku dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studiów nad Osobą i Nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego UKSW w Warszawie. Doktorat honoris causa The Polish University Abroad w 2009 roku.

27 marca 2004 roku otrzymał nominację na drugiego biskupa łowickiego.

Święcenia biskupie przyjął w Bazylice katedralnej w Łowiczu, 22 maja 2004 roku, przez posługę Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, Metropolity gnieźnieńskiego i Biskupa Alojzego Orszulika, pierwszego biskupa łowickiego.

Od dnia 9 marca 2024 r. Biskup Łowicki Senior.

Naczelny kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.