Orszaki Trzech Króli w diecezji łowickiej

8 STYCZNIA 2024
Krzysztof Zwoliński

Łowicz

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami miasta przemaszerował barwny orszak z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Stary Rynek. Podczas drogi śpiewano kolędy, a także oglądano scenki przygotowane przez: NieZwykły Teatr na Korabce, młodzież pijarską i młodych z parafii katedralnej. Orszak poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. W świątyni zjawili się także Trzej Królowe, którzy złożyli swoje dary Jezusowi leżącemu w żłobie. Mędrcy, po pozdrowieniu Świętej Rodziny, zajęli miejsca w prezbiterium.

Po Mszy św. orszak za gwiazdą i Trzema Królami jadącymi na koniach wyruszył sprzed kościoła. Wierni skandowali orszakowe hasła, a dzieci odpowiadały na pytania. Obejrzano także trzy scenki.

Więcej na: lowicz.gosc.pl

 

Kutno

Obchody Objawienia Pańskiego rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Wawrzyńca. Liturgii przewodniczył ks. Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii i dziekan dekanatu Kutno – św. Wawrzyńca.

Po Eucharystii wierni przeszli ul. Królewską do placu Piłsudskiego. Korowód poprowadziły gwiazda, Trzej Królowie i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie, dzięki której ulice wypełniły się dźwiękami polskich kolęd. Obok Mędrców i aniołów można było spotkać Świętą Rodzinę z Dzieciątkiem, która, podobnie jak w latach ubiegłych, podróżowała nie na osiołku, a białym, zabytkowym kabrioletem.

Więcej na: lowicz.gosc.pl

 

Żychlin

Po raz drugi ulicami Żychlina przeszedł Orszak Trzech Króli. Zorganizowała go parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pochód na czele z gwiazdą i królami wyruszył sprzed żychlińskiego Domu Kultury, gdzie została odegrana scena jasełek. Później mieszkańcy w koronach na głowach podążali za królem oraz chorągwią w odpowiednim kolorze. Królom towarzyszyły alpaki.

Rolę królów odgrywali mieszkańcy Żychlina. W barwnym pochodzie nie brakowało młodzieży oraz dzieci przebranych za biblijne postacie. Po przejściu przez ulice Żychlina, na placu przed kościołem zebrani uczestniczyli w scenie odegranej z udziałem Heroda i arcykapłana.

Więcej na: lowicz.gosc.pl

 

Żyrardów, Sochaczew 

Żyrardowskie wydarzenie po raz szósty zorganizowała Fundacja „Fabryka Feniksa”, przy współudziale miasta Żyrardów i parafii. Podniosłości wydarzeniu dodawały barwne postacie w strojach królów, rzymskich rycerzy, szczudlarzy, aniołów; w orszaku szły także zwierzęta: dwa wielbłądy i dwa osły. Wszyscy razem zmierzali do szopy, by pokłonić się Panu i Królowi. Za gwiazdą wędrowała rzesza mieszkańców. Uroczysty przemarsz rozpoczął się o godz. 10.30 w parafii Świętych Cyryla i Metodego.

Po raz kolejny orszak zorganizowano także w Sochaczewie. Licznie zgromadzeni mieszkańcy z Mędrcami, kapłanami, przedstawicielami samorządu, grup i stowarzyszeń wyruszyli sprzed amfiteatru do parafii św. Wawrzyńca, gdzie w stajence czekała na nich Święta Rodzina. Po oddaniu hołdu przez Trzech Królów, wszyscy zebrani zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem.

Więcej na: lowicz.gosc.pl

 

Rawa Mazowiecka

Rawski orszak zorganizowano po raz dziewiąty. Warto podkreślić, że podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku podczas drogi obok flag niesiono drogowskaz z napisem „Betlejem”, który przypominał wiernym, że Święta Rodzina powinna znaleźć swoje Betlejem w każdym miejscu na ziemi, w każdym człowieku. Rawski Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną sprawowaną w kaplicy parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Po Mszy św. ulicami miasta ponad tysiąc osób przeszło pod kościół parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, by tam w żywej szopce pokłonić się Jezusowi.

Więcej na: lowicz.gosc.pl

 

Łęczyca

Łęczycki Orszak Trzech Króli rozpoczął się w samo południe Mszą Świętą sprawowaną w kościele św. Andrzeja Apostoła. Eucharystii przewodniczył ks. Sławomir Sobierajski, proboszcz. Po Eucharystii wierni z koronami na głowach wyruszyli na ulice miasta. Nie zabrakło osób w szlacheckich strojach, ale i tych, które nawiązywały do postaci biblijnych – zwłaszcza tych z okresu Narodzenia Pańskiego.

W drodze wiernym towarzyszyła orkiestra dęta OSP Pruszki, która zagrała także krótki koncert na zakończenie orszaku.

 

Więcej na: lowicz.gosc.pl

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Zdjęcia: Gość Niedzielny Łowicki, Radio Victoria, UM Żyrardów,

Podobne