Orszak Trzech Króli

2 STYCZNIA 2017
admin

to: największe Jasełka na świecie

to: działania edukacyjne i kulturalne

to: przywracanie tradycji

to: oddolne inicjatywy lokalne

to: efekt działania zwykłych ludzi

to: "Kolos, który co roku budzi się 6 stycznia"

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany" już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

We wszystkich miejscowościach Orszak jest organizowany lokalnie. Fundacja stara się, w jak największym stopniu, wspierać organizatorów, dostarczać im niezbędnej wiedzy oraz pomocy. Wytycza również główne kierunki, dba o przestrzeganie chrześcijańskiego charakteru wydarzenia oraz ma baczenie, aby inicjatywa nie była wykorzystywana w innych celach, w szczególności politycznych. Co do zasady, patronat nad Orszakiem Trzech Króli obejmują miejscowi przedstawiciele władz samorządowych oraz hierarcha kościelny.

(tekst za orszak.org)

W naszej Diecezji Orszak odbędzie się w następujących miejscowościach:

Głowno, Kutno, Łowicz, Rawa Mazowiecka, Sochaczew, Szymanów, Wiskitki

Podobne