Orszak Trzech Króli w Diecezji Łowickiej

7 STYCZNIA 2015

Już po raz czwarty po Mszy św. odprawionej w kościele św. Wawrzyńca ulicami Kutna przeszedł barwny Orszak Trzech Króli liczący kilka tysięcy wiernych. Za Gwiazdą Betlejemską podążali Mędrcy ze Wschodu, Maryja i Józef, liczne rzesze aniołków oraz parafianie i goście w koronach z ks. prałatem Stanisławem Pisarkiem na czele. Kulminacyjny moment – pokłonienie się Dzieciątku miał miejsce na placu Piłsudskiego. Spod skromnej szopki popłynęły w miasto i świat piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz strażackiej orkiestry dętej.

Więcej o wydarzeniu w Kutnie – lowicz.gosc.pl

​Po raz trzeci w historii Głowna ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. Po drodze barwny tłum zatrzymywał się w miejscach, gdzie aktorzy odgrywali scenki rodzajowe. Mędrcy i mieszkańcy dotarli z kościoła św. Jakuba na plac Wolności, gdzie oddali pokłon Świętej Rodzinie.

Więcej o wydarzeniu w Głownie – lowicz.gosc.pl

Po raz drugi ulicami Rawy Mazowieckiej przeszedł Orszak Trzech Króli. Podobnie jak w roku ubiegłym uczestniczyła w nim rzesza rawian i gości. Trasa barwnej manifestacji wiary wiodła od kaplicy na Zamkowej Woli do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie ustawiono żywą szopkę.

Więcej o wydarzeniu w Rawie Mazowieckiej – lowicz.gosc.pl

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przemaszerował ulicami Wiskitek. Pomysł wypłynął od proboszcza parafii, ks. Witolda Okrasy, zaś organizacją i przygotowaniem wydarzenia zajął się ks. Piotr Rudnicki, wikary. Na ich zaproszenie, by jak najwięcej parafian przebrało się za aniołów, pasterzy, królów, księżniczki, dwórki, rycerzy i innych z wielką chęcią odpowiedziała rzesza parafian. Po Mszy św. o 12.00 setki ludzi w koronach na głowach i ze śpiewnikami w ręku wyruszyło za gwiazdą betlejemską.

Więcej o wydarzeniu w Wiskitkach – lowicz.gosc.pl

​Po raz trzeci po Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym na ulice Szymanowa wyszedł Orszak Trzech Króli. W barwnej procesji za gwiazdą podążali Józef i Maryja, aniołowie, pasterze, a także rzesza mieszkańców i gości. Wśród osób uczestniczących w procesji był m.in. poseł RP Maciej Małecki. Organizacją orszaku zajęły się siostry niepokalanki, ks. Robert Sierpniak, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP i wierni. Podczas drogi w 6 scenach odegrano jasełka uliczne przybliżające wydarzenia związane z narodzeniem Jezusa.

Więcej o wydarzeniu w Szymanowie – lowicz.gosc.pl

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli w Łowiczu przeszedł nową trasą. Z kościoła MB Nieustającej Pomocy barwny pochód podążał za gwiazdą i mędrcami na koniach na Stary Rynek. Tam złożono pokłon Świętej Rodzinie przy żłóbku. Orszak rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp Józefa Zawitkowskiego. Razem z tłumem wiernych podążał ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Po drodze uczniowie łowickich szkół wystąpili w scenkach biblijnych.

Więcej o wydarzeniu w Łowiczu – lowicz.gosc.pl

Sochaczewski orszak spośród innych w Polsce wyróżnił się tym, że Mędrcy rozpoczęli swoją wędrówkę ze wzgórza, na którym zachowały się ruiny zamku książąt mazowieckich. Na koniec, po złożeniu pokłonu Dzieciątku w żłóbku przy kościele parafii św. Wawrzyńca, odbyło się zawierzenie parafii, miasta i ojczyzny Jezusowi.

Więcej o wydarzeniu w Sochaczewie – lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”