Orędzie Ojca Świętego na 46. Dzień Środków Społecznego Przekazu

25 STYCZNIA 2012
admin
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest przedsięwzięciem o międzynarodowym zasięgu, zaproponowanym przez Sobór Watykański II, w Dekrecie o środkach społecznego przekazu Inter mirifica z 4 grudnia 1963 roku. Po raz pierwszy Kościół obchodził go w 1967 roku na polecenie Pawła VI. Od tamtego czasu papieże ogłaszają z pewnym wyprzedzeniem najpierw hasło, a następnie orędzie na dany Dzień. 

Od roku 1986 przyjął się zwyczaj, że orędzie Ojca Świętego ukazuje się 24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy katolickich i dziennikarzy. W Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzi się w trzecią niedzielę września. Takie wyprzedzenie czasowe papieskiego orędzia pozwala diecezjom przygotować własne obchody Dnia.

W tym roku będziemy obchodzić Dzień Środków Społecznego Przekazu już po raz 46. Z tej okazji papież Benedykt XVI ogłosił swoje orędzie, do którego lektury zachęcamy. Tekst papieski jest niezwykle nowoczesny i głęboki. Papież zauważa zmiany, jakie się dokonują w świecie współczesnym, zwłaszcza zdominowanie mediów przez internet, który niesie ze sobą pewne wymagania moralne. Ojciec Święty wskazuje na konieczność ciszy, która jest integralnym elementem aktu komunikacyjnego. To dobra wskazówka wobec zgiełku dzisiejszego świata.

Podobne