OJCIEC ŚWIĘTY FRANCISZEK

13 MARCA 2013
admin
13 marca, w drugim dniu konklawe, nowym papieżem został wybrany kard. Jorge Mario Bergoglio, Argentyńczyk i jezuita. Przyjął on imię Franciszek.

„Przed błogosławieństwem proszę was o modlitwę do Pana prosząc o błogosławieństwo dla mnie” – powiedział nowo wybrany papież do wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra. „Rozpocznijmy razem tę drogę braterstwa, miłości, wzajemnego zaufania”. Papież rozpoczął swoje wystąpienie od modlitwy w intencji „naszego biskupa emerytowanego Benedykta XVI.

Kard. Jorge Mario Bergoglio SJ, metropolita Buenos Aires, urodził się w 1936 r. w Buenos Aires. Przed seminarium ukończył studia chemiczne. W 1958 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, studiował nauki humanistyczne w Chile i filozofię w Buenos Aires, wykładał literaturę i psychologię w jezuickich kolegiach. Po przyjęciu święceń kapłańskich 13 grudnia 1969 r. był magistrem nowicjatu i wykładowcą, a w latach 1973-1979 prowincjałem jezuitów w Argentynie. W 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires. Od 1997 r. był arcybiskupem koadiutorem z prawem następstwa, a w rok później objął rządy pasterskie w metropolii. Do godności kardynalskiej został wyniesiony w 2001 roku przez Jana Pawła II.

Otaczamy nowo wybranego papieża modlitwą i dziękujemy Bogu za 266. następcę św. Piotra.

Podobne