Ogromny sukces Klasyka w Rankingu Perspektywy 2019

10 STYCZNIA 2019
ks. Łukasz Antczak

Jak co roku w styczniu dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z niecierpliwością oczekują na nowy Ranking szkół miesięcznika „Perspektywy”. Choć wszystkie rankingi są tylko ilościowym i porównawczym przybliżeniem pracy szkoły, to jednak Ranking „Perspektyw” jest bardzo opiniotwórczy i cieszy się wielkim uznaniem. Jego wyniki pokazują jakość pracy szkoły, a dla uczniów są ważną wskazówką wyboru odpowiedniej szkoły.

10 stycznia miesięcznik „Perspektywy” ogłosił XXI Ranking Liceów Ogólnokształcących 2019, który różnił się od poprzednich edycji przede wszystkim ilością ocenionych szkół. O ile dotąd Ranking prezentował 500 najlepszych liceów w Polsce, spośród których 100 najlepszych miało tytuł Złotej Szkoły, o tyle w tym roku w Rankingu liceów sklasyfikowano 1000 szkół i 200 najlepszym przyznano złotą odznakę.

Nie zmieniły się kryteria oceniania szkół, którymi dalej są: sukcesy w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) i wyniki matury z przedmiotów rozszerzonych (45%). Nad prawidłową klasyfikacją szkół czuwa specjalna kapituła, którą tworzą: przewodniczący Komitetów Głównych olimpiad, dyrektorzy Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych oraz przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

O ogromnym sukcesie może mówić Klasyczne Liceum Ogólnokształcące ze Skierniewic, które w Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2019 zajęło 27. miejsce w Polsce i 3. miejsce w województwie łódzkim. Klasyk nie tylko zachował prestiżowy tytuł „Złotej Szkoły”, ale awansował do ścisłej czołówki najlepszych liceów w Polsce.

W podrankingu maturalnym (uwzględniającym tylko wyniki z matur) Klasyczne Liceum Ogólnokształcące znajduje się na 28. miejscu w kraju. Jeszcze lepiej prezentuje się w podrankingu szkół olimpijskich (uwzględniającym tylko sukcesy uczniów w olimpiadach) – Klasyk zajmuje 21. miejsce w Polsce. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że ze wszystkich szkół katolickich Klasyczne Liceum wypadło jako 3. najlepsze w Polsce.

Cieszymy się sukcesem naszej Szkoły. Gratulujemy uczniom i nauczycielom. I życzymy, by tak wysoka lokata Klasycznego LO w skali kraju i województwa mobilizowała do jeszcze cięższej pracy.

Ranking liceów w Polsce 2019 – wybrane szkoły

27 Klasyczne Liceum Ogólnokształcące Skierniewice