Odpust Matki Bożej w Bednarach

17 LIPCA 2017
admin

Choć parafia w Bednarach jest pod wezwaniem św. Macieja Apostoła oraz św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy, to odpust parafialny związany jest nie ze wspomnieniem liturgicznym patronów, a Matki Bożej Szkaplerznej, które przypada 16 lipca.

Z zapisków wiadomo, że pod koniec XIX wieku istniało tu Bractwo Szkaplerzne zrzeszające 327 osób. Z czasem zanikło, ale nie kult Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Matce Bożej Szkaplerznej poświęcony jest jeden z ołtarzy. Z inicjatywy proboszcza ks. Józefa Paciorka w 2005 roku bractwo zostało na nowo erygowane. Teraz liczy ok. 240 osób, również spoza parafii.

Tegoroczną Sumę odpustową odprawił ks. Czesław Kustra CSMA, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Szkaplerz to przyjęcie pięknego daru. I nie chodzi tylko o jego noszenie, ale o naśladowanie Maryi, Jej cnót, szczególnie ubóstwa, czystości i posłuszeństwa – mówił michalita.

Noszenie szkaplerza ma swoją genezę w prywatnym objawieniu Matki Bożej św. Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu zakonu karmelitów. W nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. ujrzał Najświętszą Maryję Pannę w otoczeniu aniołów, która podała mu szkaplerz koloru brązowego. Usłyszał wtedy następujące słowa Maryi: „Przyjmij, synu najmilszy, szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne